Wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski organizuje 23 marca 2010 roku konferencję „Uratujmy stare dworce”. W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie spotkają się ludzie, którym zależy na ratowaniu bezcennych często zabytków Warmii i Mazur, jak i ci, którzy za ich stan są odpowiedzialni.
W Polsce mamy ponad 2660 dworców, w tym już tylko 1010 czynnych. Większość dworców jest w stanie opłakanym, choć nadal powinny być pierwszą wizytówką miejsca, które firmują nazwą. Połowa obiektów to zabytki z połowy XIX wieku. Kolej państwowa nie miała pieniędzy na gruntowne remonty, nie ma też na nie nowy właściciel, czyli PKP S.A., który wraz z dworcami i infrastrukturą przejął przy komercjalizacji w 2001 roku także długi państwowego przedsiębiorstwa.
Dziennikarka i córka kolejarza Elżbieta Mierzyńska, po cyklu publikacji i audycji w mediach regionalnych, 10 września 2009 roku wysłała do parlamentarzystów Warmii i Mazur List Otwarty z hasłem „Uratujmy stare dworce”. Jedyną znaną publicznie reakcją było zapytanie poseł Beaty Bublewicz, skierowane przez nią do ministra infrastruktury Cezarego Grabarczyka 11 września 2009 roku.
Minister Infrastruktury pismem z 23 października, skierowanym także do marszałka Sejmu RP Bronisława Komorowskiego, poinformował o sytuacji dworców na Warmii i Mazurach. Podał, że w latach 2007/2008 wykonano następujące prace:
- Olsztyn - remont przyłącza sanitarnego o wartości 80 tys. zł
- Iława Główna - wymiana pokrycia dachowego o wartości 375 tys. zł
- Braniewo, Suchacz, Barczewo, Tołkiny, Biesal - drobne remonty o wartości 300 tys. zł.
Minister infrastruktury w liście przyznał, że prace te nie wyczerpują rzeczywistych potrzeb. Poinformował też, że opracowano niezbędne programy inwestycyjne dla odnowy 33. obiektów dworcowych usytuowanych na głównych ciągach komunikacyjnych w kraju, w tym również pomiędzy miastami organizatorami Euro 2012.
Warmia i Mazury leżą poza szlakiem głównego zainteresowania, choć na ich terenie są jeszcze dziesiątki dworców i stacyjek sprzed ponad wieku (blisko 100), niektóre z nich o niewątpliwym uroku architektonicznym (jak Budwity, dworzec powitalny cesarza Wilhelma, przeniesiony z Prakwic), stanowić mogą bazę do adaptacji na nowe cele (jak Barczewo, Sątopy, Górowo Iławeckie, Bartoszyce, Lidzbark Warmiński), służąc lokalnej społeczności. Krótkie dzierżawy pomieszczeń na drobny handel, usługi czy magazyn, nie gwarantują zachowania obiektu w należytym stanie na dłużej. Niszczeją mury, w zakratowanych lub obitych blachą oknach żółkną kartki z napisem: PKP wydzierżawi tanio pomieszczenia.
Niszczeją nie tylko dworce, ale i inne obiekty infrastruktury kolejowej, jak wieże ciśnień, nastawnie, parowozownie itp. Lokalne samorządy nie widzą metod na finansowe sprostanie wymogom ewentualnego nabycia i remontu dworca, zainteresowanie prywatnych inwestorów jest nikłe, PKP jak dotąd nie ma skutecznego mechanizmu na systemowe zagospodarowanie niepotrzebnego mienia, rozwiązania cząstkowe są rzadkie (jak Giżycko, gdy samorząd odremontował dworzec), i nie przekładają się na dalsze działania, władze państwowe do tej pory nie zatrzymały lawinowego procesu niszczenia państwowego mienia, co przynosi straty ekonomiczne, ale też szkody w krajobrazie kulturowym, ponieważ dworce stanowią w nim cenny element, gotowy do dalszego zagospodarowania.
Konferencja zorganizowana przez Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego jest potrzebna, by:
- dokonać bilansu w mieniu dworcowym i zdiagnozować przyczyny zniszczeń
- przedstawić zastosowane rozwiązania oraz ich rezultat
- opisać bariery w zagospodarowaniu mienia i w powstrzymaniu jego dewastacji
- wskazać rozwiązania, które by udrożniły szybsze adaptacje niepotrzebnego mienia na nowe cele
- dedykować problem jako pilny do rozpatrzenia władzom rządowym i ustawodawczym.
******
Program konferencji „URATUJMY STARE DWORCE”
» 11.00-11.10 - Otwarcie konferencji - Wojewoda Warmińsko - Mazurski Marian Podziewski
» 11.10-11.30 - Prezentacja dwóch reportaży telewizyjnych Anieli Mikulewicz i komentarz autorski dziennikarki
» 11.30-11.40 - Zbigniew Maj - Departament Ochrony Zabytków w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego (ochrona zabytków kolejnictwa - próba diagnozy)
» 11.40-11.50 - Adam Neumann - Dyrektor Rejonu Gdańsk, Dworce Kolejowe PKP (co dotychczas zrobiono i wyremontowano)
» 11.50-12.05 - Michał Wrzosek - Rzecznik Zarządu PKP ds produktowych (o celach powołania specjalnej spółki Dworzec Polski) Jacek Prześluga - Dyrektor ds. Rewitalizacji Dworców kolejowych, członek Zarządu PKP
» 12.05-12.10 » Barbara Zalewska - Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków (wartość zabytkowa starych dworców)
» 12.20-12.30 - Piotr Baczewski i Jacek Kostka - Przedstawiciele Stowarzyszenia „Obywatele Info” (udział organizacji pozarządowych w działaniach na rzecz ratowania starych dworców)
» 12.45-12.55 - Jacek Wysocki - Warmińsko-Mazurskie Biuro Planowania Przestrzennego: dworce - potencjały Warmii i Mazur.
» 12.55-13.05 - Zbigniew Ptak - Burmistrz Drawska Pomorskiego (przyjmowanie dworców od PKP w ramach gmin partnerskich)
» 13.05-13.15 - Jolanta Piotrowska - Burmistrz Giżycka (jak odzyskano dworzec)
» 13.15-13.25 - Antoni Smolak - Wójt Gminy Małdyty (o braku możliwości przejęcia zabytkowego dworca Budwity)
» 13.35-14.30 - Elżbieta Mierzyńska, członek Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, córka kolejarza, inicjatorka akcji „Uratujmy stare dworce” (prowadzenie panelu dyskusyjnego)
» 14.30 - Zakończenie i podsumowanie konferencji przez Wojewodę