Wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeusz Nalewajk |
Więcej zdjęć »
Stworzenie prawnych możliwości budowania małych przetwórni żywności i wprowadzenie zakazu genetycznego modyfikowania ziemniaków m.in. zapowiedział przebywający dziś (9.03) w Olsztynie wiceminister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Tadeusz Nalewajk. Minister uczestniczył w spotkaniu pracowników Inspekcji Weterynaryjnej z producentami żywności pochodzenia zwierzęcego, jakie zorganizowano w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.
- Dzisiejsze spotkanie producentów żywności z Inspekcją Weterynaryjną ma zacieśnić współpracę i skoordynować na różnych poziomach bezpieczeństwo weterynaryjne przy produkcji żywności - powiedział minister Nalewajk. -
Chcemy m.in. stworzyć przepisy, które pozwolą małym producentom mięsa, a takich w Polsce mamy zdecydowaną większość, by mogli budować małe przetwórnie mięsa, produkujące na polski rynek. Wymogi dla takich przetwórni byłyby obniżone w stosunku do wymogów obowiązujących w Unii Europejskiej.Zdaniem ministra, konieczna jest „dywersyfikacja” dochodów rolników, którzy prowadząc w większości niewielkie gospodarstwa rolne (ok. 3 ha powierzchni w Małopolsce i ok. 15 ha w Wielkopolsce), nie są w stanie utrzymać rodzin z typowo rolniczej produkcji. Jednym z pomysłów jest stworzenie rolnikom możliwości przetwarzania wyprodukowanej żywności (nie tylko mięsa) w małych przetwórniach, których koszt budowy wynosić będzie ok. 100-200 tys. zł.
- Tworząc prawo dostosowane do możliwości polskich rolników, jedynie usankcjonujemy to, co tak naprawdę na polskiej wsi już się dzieje - dodał Tadeusz Nalewajk.
Zapytany o sprawę, która stała się ostatnio głośna za sprawą propozycji produkcji genetycznie zmodyfikowanych ziemniaków dla celów przemysłowych, m.in. dla przemysłu papierniczego, minister odpowiedział: -
Nie ma zgody na genetyczne modyfikowanie ziemniaków. Jest już w tej sprawie oficjalne stanowisko Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Z D J Ę C I A