Z inicjatywy Fundacji Pro Publico Bono w Krakowie odbędą się 10 i 11 listopada centralne obchody Obywatelskiego Święta Niepodległości.
Główna uroczystość odbędzie się 11 listopada o godz. 14.30, w Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”. Zostaną tam ogłoszone wyniki tegorocznej 9. edycji konkursu fundacji pod hasłem: „Patriotyzm według Jana Pawła II”. Ze specjalnym koncertem wystąpią stypendyści Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (Fundusz, organizacja obywatelska niezwykle zasłużona dla kultury narodowej, jest gościem honorowym tegorocznego Obywatelskiego Święta Niepodległości). Można też posłuchać finałowego koncertu Festiwalu Muzyki Polskiej.
W sobotę, 10 listopada, zainaugurowana będzie ogólnopolska debata poświęcona tożsamości społeczeństwa obywatelskiego zatytułowana „Pochwała inteligencji”.
Obywatelskie Święto Niepodległości rozpoczyna cykl obchodów jubileuszowych związanych z dziesięcioleciem istnienia Konkursu Pro Publico Bono (11 listopada zostanie ogłoszona 10. edycja Konkursu) oraz z przypadającymi na rok 2009 obchodami odrodzenia niepodległości państwa polskiego.
Dzień 11 listopada - nie tylko symbolŚwięto 11 Listopada jest od blisko już dwudziestu lat jedną z najbardziej charakterystycznych dat w Polsce, mających swoją historię. Obchodzone w sposób wolny święto, wcale nie poprzestało być „jedynie” Świętem Niepodległości: jest okazją do wielu działań obywatelskich na rzecz dobra Ojczyzny.
Dziewięć lat temu profesor Jerzy Buzek, wówczas prezes Rady Ministrów RP inicjował Konkurs Pro Publico Bono na Najlepsze Dzieło Obywatelskie. Od tamtej pory konkurs stał się ważnym elementem debaty na temat polskiego życia publicznego, a każda kolejna edycja zyskuje coraz większe grono odbiorców i kolejnych propagatorów.
10. edycja konkursu zostanie ogłoszona w Krakowie pod hasłem: „Pochwała inteligencji”. W pracy i organizacyjnej i ogromnej kreatywności osób tworzących dzieła i organizacje nagrodzone w Konkursie Pro Publico Bono wyraża się obecnie „Pochwała inteligencji”. Organizując tę debatę twórcy i organizatorzy konkursu oraz laureaci wszystkich jego wcześniejszych edycji rozpoczną także przygotowania do obchodów 20. rocznicy odnowienia niepodległej Rzeczpospolitej, którą świętować będziemy w roku 2009.
Co to za konkurs?Cel, jaki postawili sobie w 1999 roku twórcy i organizatorzy Konkursu, czyli promocja wzorców współczesnego patriotyzmu, realizowany jest przy pomocy różnych form działania. Są to programy edukacyjne, debata publiczna, ale nade wszystko promocja dobrych przykładów - „dobrych praktyk”, jakie powstają w związku z rozwojem w Polsce społeczeństwa obywatelskiego. Wystarczy wskazać tylko jeden przykład: laureata (ex aequo) pierwszej, historycznej już nagrody głównej Konkursu Pro Publico Bono - Stowarzyszenie Przymierze Rodzin. Wspólnie z Wyższą Szkołą Biznesu w Nowym Sączu zapoczątkowało ono wspólnotę „Pro publico bono” w Polsce. Organizacja ta, a nade wszystko jej twórczyni i prezes Stowarzyszenia, Izabela Dzieduszycka, jest współorganizatorem wielu działań promocyjnych i edukacyjnych Konkursu, ale również inicjatorem i twórcą wielu nowych dzieł i instytucji pro publico bono.
O „pochwale inteligencji”Projekt debaty: „Pochwała inteligencji” powstał w Kolegium Wigierskim, ośrodku twórczym, którego współorganizatorem jest Fundacja Konkurs Pro Publico Bono. We wrześniu br., razem z Muzeum Pałac w Wilanowie, instytucją kultury narodowej, Kolegium Wigierskie zorganizowało seminarium p.t. „Pochwała inteligencji”, w ramach którego, zgodnie z tradycją i metodą twórczych dysput wypracowanych w Kolegium Wigierskim, zgromadzeni w wilanowskim pałacu intelektualiści, twórcy dzieł społecznych, pedagodzy i menedżerowie kultury poddali refleksji samo pojęcie inteligencji, a równocześnie zapoznali się z przykładami instytucji oraz programów, będących wyrazem intelektualnej kreatywności i wolności jego twórców. Ten związek między pojęciem wolności i twórczości został bardzo mocno podkreślony przez uczestniczącą w spotkaniu wilanowskim pisarkę - jednocześnie współtwórcę wielu projektów społecznych, Janinę Cunnelly, prezesa Oświęcimskiego Instytutu Praw Człowieka i jednego z autorów koncepcji Kolegium Wigierskiego.
Podczas seminarium zaprezentowano także autorski program edukacji muzealnej, stworzony i realizowany przez zespół pracowników Muzeum Pałac w Wilanowie, działający pod kierunkiem Pawła Jaskanisa. Wyrażone w działalności Muzeum, w licznych programach i działaniach prospołecznych tej instytucji postawy kreatywne jego pracowników, jak i będąca ich rezultatem innowacyjność podejmowanych przez nich działań, dają dobre świadectwo możliwościom rozwojowym tych publicznych instytucji kultury, w których docenia się talenty i możliwości twórcze pracowników. Przykład Muzeum Pałac w Wilanowie wskazuje na ten uśpiony wciąż w polskich warunkach potencjał, jakim są ludzie, twórczy pracownicy, którzy w szczególności instytucjom kultury, mogą wyznaczyć - istotną ze społecznego punktu widzenia, i autentycznie kulturotwórczą rolę.