Na Warmii i Mazurach w szeregach Policji pracuje 600 kobiet - 408 w mundurach, a 192 na stanowiskach cywilnych. Panie można spotkać w każdej komendzie i w każdym wydziale. W Komendzie Wojewódzkiej Policji w Olsztynie najwięcej kobiet pracuje w pionie kryminalnym, przy rozpracowaniu grup przestępczych, analizie kryminalnej, czy zwalczaniu przestępczości gospodarczej i korupcyjnej. Pracują także na ulicy: interweniują wobec chuliganów i awanturników, rozmawiają z ofiarami przemocy, gwałtów. Wspierają też policjantów w trudnych chwilach, bo nikt nie usłyszy więcej o zawodowym stresie i codziennych kłopotach, jak policyjne panie psycholog. Często funkcjonariusze podkreślają, jak bardzo cenią ich pracę. Bez munduru, ale przecież służbę innym ma się w głowie.
W warmińsko-mazurskiej Policji kobiety w mundurze stanowią 11,5 % ogółu wszystkich policjantów. Panie pracują w każdej komendzie i komórce. Najwięcej pań to policjantki mające stopień z korpusu aspirantów Policji - 153 oraz podoficerów Policji - 114. Wśród pań nie brakuje także oficerów młodszych i starszych - to 71 stanowisk - i wiek nie ma tu nic do rzeczy.
W KWP w Olsztynie najwięcej kobiet służy w pionie kryminalnym. To panie pracujące w zespołach rozpracowujących grupy przestępcze, analityczki kryminalne, ekspertki w dziedzinach techniki kryminalistycznej, rysowniczki przygotowujące portrety pamięciowe. Kobiety są także ekspertkami w dziedzinie profilaktyki, nieletnich. Pracują także w ogniwie ruchu drogowego, kontrolując kierowców, konwojują przestępców. Wspierają też policjantów w trudnych chwilach, jako policyjne panie psycholog.
Kobiety zajmują także stanowiska kierownicze - w KWP w Olsztynie 9 pań to naczelniczki wydziałów lub kierowniczki zespołów. Co ciekawe, najczęstszym imieniem, które noszą panie na tych stanowiskach to Jolanta. Pochodzące z języka greckiego imię oznacza, że kobieta nosząca je żyje blisko natury i spraw konkretnych.
Policjantów w codziennej służbie wspierają panie pracujące na stanowiskach cywilnych. Tylko w KWP w Olsztynie jest ich 192. Jak podkreślają one same i ich koledzy, nie trzeba nosić munduru żeby czuć i rozumieć służbę innym ludziom. Najwięcej pań pracuje w pionie logistycznym wspomagającym pracę Policji - w kadrach, łączności, transporcie, zaopatrzeniu, pilnują spraw finansowych.
Panie w cywilu zajmują także stanowiska kierownicze - są szefowymi wydziałów, kierownikami zespołów. Pracują na rzecz budowania pozytywnego wizerunku Policji oraz komunikacji wewnątrz naszej organizacji, tak jak w zespole prasowym, czy wydziale komunikacji społecznej.