W świadomości społecznej Polaków panuje dość powszechne przekonanie, że obchodzony 8 marca Międzynarodowy Dzień Kobiet został wymyślony przez komunistów. Ale chociaż w PRL i tzw. demoludach był on jednym z najbardziej celebrowanych świąt, to w rzeczywistości początki międzynarodowego Dnia Kobiet, choć wywodzące się z szeroko pojętych tradycji lewicowych, nie miały z komunizmem nic wspólnego. Święto to bowiem po raz pierwszy obchodzone było w najbardziej kapitalistycznym kraju świata - w Stanach Zjednoczonych.
Początki Międzynarodowego Dnia Kobiet wywodzą się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Zapoczątkowane zostały one przez Socjalistyczną Partię Ameryki dla upamiętnienia odbywającego się rok wcześniej nowojorskiego strajku pracownic przemysłu odzieżowego, przeciwko złym warunkom pracy. W roku 1908 w Nowym Jorku, 15 tysięcy pracownic fabryki tekstylnej strajkowało, walcząc o swoje prawa. Właściciel fabryki zamknął kobiety, próbując nie dopuścić do większego rozgłosu akcji. Niestety, nagle wybuchł pożar, w którym zginęło 129 kobiet.
W 1910 roku Międzynarodówka Socjalistyczna w Kopenhadze ustanowiła obchodzony na całym świecie Dzień Kobiet, który służyć miał krzewieniu idei praw kobiet oraz budowaniu społecznego wsparcia dla powszechnych praw wyborczych dla kobiet.
Szczególnie dramatyczny przebieg miał Dzień Kobiet w rosyjskim Piotrogrodzie (obecnie Sankt Petersburg) w 1917 r. krwawo stłumiona demonstracja pracownic przemysłu tekstylnego, do której doszło zresztą wbrew woli bolszewików, przerodziła się w rozruchy, na skutek których car Mikołaj II zmuszony został do abdykacji. Powołany następnie Rząd Tymczasowy przyznał kobietom prawa wyborcze.
Wydarzenia te - nazwane później Rewolucją Lutową - zaczęły się, według obowiązującego wówczas w Rosji kalendarza juliańskiego, w dniu 23 lutego, zaś według kalendarza Gregoriańskiego, był to dzień 8 marca. Na pamiątkę tych właśnie wydarzeń, od 1918 r. Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony jest 8 marca, jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet.
W Polsce święto kobiet zostało zauważone dopiero po drugiej wojnie światowej. W ten dzień, w okresie PRL, kobietom w zakładach pracy składano życzenia i wręczano prezenty, kwiaty, czasami awanse.
Centralne obchody Międzynarodowego Dnia Kobiet zostały w Polsce zlikwidowane w 1993 r. Ciekawostką jest, że święto definitywnie zniosła... kobieta - pani premier Hanna Suchocka. Smutne?
Jak zachowa się Unia w dzień 8 marca 2010, wszak większość eurodeputowanych, na czele z prof. Jerzy Buzkiem, przewodniczącym Parlamentu Europejskiego, to gentelmani?
Men dtPs. Panowie, w niedzielę (7.03), w przeddzień święta, zaprośmy nasze Panie na rekreacyjny spacer po olsztyńskiej starówce z finałem „na ciacho” w kultowym Coktailu, lub na grzańca w jednym w staromiejskich pubów. Spacer obowiązkowo obok stoisk staromiejskich kwiaciarek. Patron miasta św. Jakub, spiżowy Kopernik oraz Nepomuk (św. Jan Nepomucen) zapraszają. Załączone kwiaty dedykuję wszystkim Paniom.
Z D J Ę C I A