W centrum zarządzania kryzysowego odbyło się spotkanie olsztyńskich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców. Tematem narady była ocena możliwości wystąpienia podtopień na terenie Olsztyna oraz stan przygotowania służb miejskich do zmierzenia się z tym zagrożeniem. Kierownicy służb miejskich złożyli prezydentowi Olsztyna meldunki w tej sprawie.
-
3 100 ton soli, 745 ton piasku, 1830 ton mieszanki znajduje się na olsztyńskich ulicach - teraz organizujemy wywóz tych pozostałości po zimie - poinformował Zbigniew Gustek, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. -
Na ul. Leśnej znajduje się olsztyńskie miejsce składowania śniegu - wywieźliśmy tam ponad 1200 ton śniegu - uzupełniał dyrektor.
- Przy sprzyjającej aurze łatamy liczne dziury. -
Nie mamy jeszcze żadnych zgłoszeń o podtopieniach - informowali strażacy, strażnicy i urzędnicy.
-
Na razie usunęliśmy ogromną kałużę ze szkolnego boiska, ale innych zgłoszeń jeszcze nie mamy - precyzował Andrzej Górzyński, komendant olsztyńskiej Straży Pożarnej.
Przedstawiciele Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Olsztynie, Agencji Nieruchomości Rolnych Oddział Terenowy w Olsztynie oraz Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Olsztynie referowali aktualny stan zbiorników i urządzeń wodnych oraz przedstawiali informacje z monitoringu rejonów i miejsc, na których może wystąpić zagrożenie powodzi i podtopieniem.
Komendant PSP, komendant Policji, komendant Straży Miejskiej, dyrektor Aresztu Śledczego, prezes PUDiZ i dyrektor WZKiOL przedstawiali przygotowania sił i środków do użycia w przypadku wystąpienia powodzi i podtopień.
Dodatkowo omawiano stan mostów, przepustów oraz innych ważnych obiektów użyteczności publicznej, a także realizację zadań związanych z okresem zimowym oraz perspektywy dalszego działania w zakresie przeciwdziałania powodzi i podtopieniom.
Efektem dzisiejszej narady były zalecenia i wnioski:
1) utrzymać w pełnej gotowości do działania odpowiednią ilość sił i środków;
2) stale monitorować urządzenia i obiekty, mogące ulec uszkodzeniu lub zapchaniu podczas spływu wody;
3) na bieżąco udrażniać koryto rzeki, przepusty, szczególnie pod drogami i torowiskami;
4) na bieżąco reagować na zgłoszenia od mieszkańców Olsztyna, dotyczące podtopień;
5) utrzymać w pełnej sprawności sieć kanalizacyjną;
6) zabezpieczyć niezbędne środki i materiały do ewentualnej akcji związanej z zapobieganiem i likwidacją skutków podtopień;
7) patrolem straży miejskiej dokonywać codziennego sprawdzenia rejonów mogących stworzyć duże zagrożenie dla mieszkańców w przypadku wystąpienia podtopień;
8) zapewnić właściwe współdziałanie i utrzymanie stałej łączności pomiędzy podmiotami zaangażowanymi w likwidację zagrożenia;
9) we wszystkich przypadkach wymagających organizacji współdziałania służb oraz koordynacji działań, informować Centrum Zarządzania Kryzysowego (Dyżurnego Miasta).