Wykład odbędzie się w Bibliotece Uniwersyteckiej
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie zaprasza wszystkich zainteresowanych na wykład z cyklu „Uniwersyteckich Wykładów Otwartych” w roku akademickim 2009/2010. Wykład odbędzie się 4 marca 2010 r. o godz. 12.00 w sali 307 Biblioteki Uniwersyteckiej, ul. Oczapowskiego 12b. Wykład pt. „Perspektywy rozwoju nowoczesnej rehabilitacji” wygłosi dr hab. med. Ireneusz Kowalski, prof. UWM.
Rozwój techniki medycznej w XXI wieku umożliwia szerokie wykorzystywanie urządzeń diagnostycznych, badawczych i terapeutycznych. Zwłaszcza w rehabilitacji obserwuje się dynamiczny rozwój nowoczesnych technologii wspomagających prowadzenie procesu leczniczego i usprawniającego. Dotychczasowe ograniczenia w zastosowaniu nowoczesnych, nieinwazyjnych technik diagnostyczno-badawczych wynikają głównie z braku dostępu do nowych technologii, ale również w dalszym ciągu z nieznajomości zalet urządzeń pomiarowych dostępnych już na polskim rynku.
Celem wykładu jest wykazanie przydatności zaawansowanych technologicznie urządzeń pomiarowych, diagnostycznych i terapeutycznych w obiektywizacji oceny nowoczesnej rehabilitacji.
Przedstawione zostaną zaawansowane urządzenia techniczne, wykorzystywane w procesie rehabilitacji zarówno w diagnostyce, terapii i obiektywnej ocenie wyników leczenia: platforma stabilometryczna i balansowa, Ballance Trainer, rama BIODEX, szyna CPM, komputerowy system badań tensometrycznych, urządzenie autokorekcji postawy ciała Biofeedback, basen ARIO, komputerowa diagnostyka neuropsychologiczna.
Brak jednoznacznych standardów postępowania powoduje wiele rozbieżności pomiędzy lekarzami z różnych ośrodków naukowych w stawianiu diagnozy i wyborze formy terapii. Obiektywne metody diagnostyczne umożliwiają wdrożenie optymalnych rozwiązań sposobu rehabilitacji. Nowoczesne urządzenia technologiczne umożliwiają także obiektywną ocenę wyników wprowadzonej terapii.
Obiektywizacja pomiarów w procesie diagnozy i leczenia jest jednym z najważniejszych czynników oceny rzeczywistego stanu pacjenta jak również wpływających na końcowy sukces terapeutyczny.
Wstęp wolny.