MOK zaprasza...
Na rozpoczynający się tydzień Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie przygotował kilka ciekawych propozycji. Na pierwszy plan wybija się sobotni Koncert Kaziukowy, ale zwracamy też uwagę na cykl imprez przygotowanych z okazji Dnia Kobiet. A oto pełna propozycja MOK-u najbliższe dni.
» 5 marca (piątek) godz. 18.00, Kamienica Naujacka MOK, prowadzenie: Joanna Wilengowska Mariusz Sieniewicz „Miasto szklanych słoni” - wieczór autorski poświęcony najnowszej powieści olsztyńskiego pisarzaMariusz Sieniewicz - ur. 1972, mieszka w Olsztynie, prozaik i felietonista; opublikował powieści: „Prababka”, „Czwarte niebo”, „Rebelia” oraz zbiór opowiadań „Żydówek nie obsługujemy”. Książki „Czwarte niebo” i „Żydówek nie obsługujemy” doczekały się inscenizacji teatralnych. Kilkukrotnie nominowany do Nagrody Literackiej NIKE i Paszportów „Polityki”. Współpracuje z internetowym pismem „artPapier” oraz „Krytyką Polityczną”, jego felietony publikuje m.in. tygodnik „Polityka”. Założyciel i wieloletni redaktor naczelny pisma kulturalnego „Portret”.
Powieść „Miasto szklanych słoni” ukazała się 22 lutego nakładem krakowskiego wydawnictwa ZNAK. To literacka podróż do prowincjonalnego miasteczka położonego gdzieś na Północy.
» 6 marca (sobota) godz. 11.00, sala Auditorium Maximum, ul. Wojska PolskiegoKoncert KaziukowyOprócz Reprezentacyjnego Polskiego Zespołu Pieśni i Tańca WILEŃSZCZYZNA, wystąpi także: Rodzina Saszenków oraz Młodzieżowy Zespół Tańca Ludowego - „Perła Warmii”. Prowadzenie: WINCUK BAŁBATUNSZCZYK Z PUSTASZYSZEK - Dominik Kuziniewicz i CIOTKA FRANUKOWA - Anna Adamowicz.
Wileńszczyzny nie da się porównać z żadnym innym polonijnym zespołem artystycznym. Zespół powstał w 1980 roku. Jan Mincewicz, kierownik grupy jeżdżąc po Wileńszczyźnie odszukuje zapomniane pieśni polskiego folkloru, które stanowią trzon repertuaru zespołu. Obecni członkowie - to ludzie różnych zawodów (muzycy, pedagodzy, ekonomiści, inżynierowie, medycy, studenci), którzy tworzą zespół o wysokim poziomie artystycznym. Od 1989 jest głównym organizatorem Festiwalu Kultury Polskiej Ziemi Wileńskiej - KWIATY POLSKIE w Niemenczynie. Zespół ma za sobą koncerty na kontynentach nie tylko Europy ale Azji, Ameryki i Australii. W swoim repertuarze ma dziś ponad 400 pieśni i kilka widowisk tematycznych. Na olsztyńskim koncercie zaprezentują jedno z nich - KIERMASZ WILEŃSKI. To widowisko - taneczno - muzyczne nawiązujące do słynnych kiermaszy z początków XX wieku. Urządzano je w różnych porach roku: zarówno wczesną wiosną na Kaziuka, jak też w końcu czerwca na Piotra a następnie w sierpniu na Rocha. Kiermasze gromadziły różnojęzyczny i wielonarodowościowy tłum. Poza handlem wyrobami ludowego rzemiosła, była to świetna okazja do spotkania się, zabawy, śpiewu i koncertowania. Właśnie w atmosferę takiego kiermaszu wprowadzi nas Wileńszczyzna.
Koncertom Kaziuków towarzyszyć będzie kiermasz sztuki ludowej, na którym swoje wyroby i najpiękniejsze palmy wileńskie prezentują artyści z Wileńszczyzny.
Bilety: 20 zł, 15 zł (bilet grupowy dla stowarzyszeń, związków i towarzystw) do kupienia w Galerii Rynek MOK, Spichlerzu MOK oraz na stronie internetowej www.mok.olsztyn.pl. » 6-7 marca (sobota-niedziela) godz. 14.00 - 17.00, Galeria Rynek MOKWarsztat rewitalizacji torebekDodaj szyku swojej torbie! Każda spracowana torebka może przeżyć drugą młodość dzięki kilku prostym zabiegom plastycznym. Jak to zrobić? To wyjaśnią nasze instruktorki. Prowadzenie: Jagoda Dąbkowska, Barbara Żebrowska
Wstęp wolny (każda zainteresowana Pani proszona jest o przyniesienie torebki).
Kopertówka, klasyczna, sportowa, elegancka, skórzana, nie ważne jaka - torebka, nie jest już tylko dodatkiem, pełni rolę tak samo ważną jak inne części garderoby: kartka, płaszcz czy kostium, jeśli nawet nie ważniejszą.
Dzisiaj torebka nie może być nudna, musi być wyrazista, ważny jest szczegół, może to być rzucający się w oczy kolor, faktura materiału albo ozdoby. Jeśli torebki mieszkanek Olsztyna wymagają liftingu, Miejski Ośrodek Kultury zaprasza ich posiadaczki do Warsztatu rewitalizacji torebek, który będzie czynny w weekend 6 i 7 marca w Galerii Rynek MOK od 14.00 do 17.00. Każda Pani będzie mogła własnoręcznie przyozdobić starą torbę i zrobić z niej prawdziwe dzieło sztuki. Odwiedzając Warsztat będzie można dodać sobie szyku, bo każda spracowana torebka może przeżyć drugą młodość dzięki kilku prostym zabiegom plastycznym. Jak to zrobić? To wyjaśnią nasze instruktorki: Jagoda Dąbkowska, Barbara Żebrowska. Wstęp wolny.
» 7 marca (niedziela) godz. 16.00 - 18.00, Spichlerz MOKSwapping (bardzo) kobiecyCzęsto kupujemy rzeczy, które podobają się nam w sklepie, na manekinie, jednak po pierwszym założeniu znikają w czeluściach naszych szaf. Problem nieużywanych ubrań, a przede wszystkim darmowego uzupełnienia garderoby, rozwiązała pewna Amerykanka kilkanaście lat temu. Była nią Suzanne Agasi, która w 1994 roku rozpoczęła cykl małych spotkań, podczas których jej znajomi z San Francisco mogli wymieniać się ubraniami. Ilość spotkań oraz liczba ich uczestników bardzo szybko wzrosła i stała się inspiracją do stworzenia firmy. Swapping parties są doceniane przez np. młode mamy, którym wymiana dziecięcych ubranek ułatwia prowadzenie domowego budżetu, zwłaszcza gdy dzieci bardzo szybko rosną. Miejski Ośrodek Kultury wypróbował już w grudniu podczas I Warmińskiego Jarmarku Świątecznego „wymiankę” dziecięcych ubranek. Teraz proponuje mieszkankom Olsztyna wymianę ubrań z własnych szaf. Jeśli ciuch jest ładny, ale jednak straszy i nijak nie można go dopasować do pozostałych trzeba go przynieść 7 marca do Spichlerza MOK. I wymienić. Po prostu. Wstęp wolny.
» 8 marca (poniedziałek) godz. 11.00, Kamienica Naujacka MOKRówność kobiet i mężczyzn w życiu lokalnym (otwarta debata)Debata na temat „Europejskiej Karty Równości Kobiet i Mężczyzn w Życiu Lokalnym”
- Goście: Christine Orain - radna Rady Generalnej Departamentu Côtes d’Armor,
- Bernadette Vanden Driessche - przewodnicząca Maison Départamentale des Femmes (Departamentowego Centrum Kobiet)
- Urszula Pasławska (Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego),
- dr Monika Grochalska (UWM),
- dr Edyta Borys (UWM) oraz Monika Falej z Fundacji „Inicjatywa Kobiet Aktywnych”.
Moderatorka debaty: dr Joanna Ostrouch
Organizatorzy: Miejski Ośrodek Kultury i Fundacja „Inicjatywa Kobiet Aktywnych” FIKA.
Europejska Karta Równości Kobiet i Mężczyzn adresowana jest do samorządów lokalnych i regionalnych w Europie. Karta została opracowana w ramach projektu prowadzonego przez Radę Gmin i Regionów Europy w latach 2005-2006 razem z wieloma partnerami. Projekt był współfinansowany przez Komisje Europejską w ramach programu działań na rzecz równości płci. We wstępie dokumentu czytamy: równość kobiet i mężczyzn jest podstawowym prawem wszystkich i istotną wartością każdej demokracji. W celu jej osiągnięcia musi być ona nie tylko prawnie uznana, ale także stosowana we wszystkich aspektach życia: politycznym, gospodarczym, społecznym i kulturowym.
» 8 marca (poniedziałek) godz. 18.00, Kamienica Naujacka MOKRecital autorski Szymona Zychowicza („Salon Poetycki”)Napisano o nim: „Muzyk, poeta... Kaszpirowski!”
O sobie mawia: „bardziej gawędziarz niż bard, bardziej poeta niż pieśniarz, bardziej muzyk niż wieszcz, bon vivante ludzkich serc.” Przekonamy się o tym w kolejnej odsłonie Salonu Poetyckiego Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie. Szymon Zychowicz to artysta związany z krakowską Piwnicą pod Baranami. Wprowadzony przez Grzegorza Turnaua. Jako ostatni artysta młodego pokolenia otrzymał angaż od samego Piotra Skrzyneckiego. Urodzony w 1969 roku, pochodzi z Koszalina, gdzie współtworząc, pod czujnym okiem Bartosza Brzeskota (Kabaret Rafała Kmity) „Noce Kata”, debiutował w Teatrze Propozycji DIALOG. Jest współzałożycielem m.in. Nocnego Bractwa Artystycznego (G. Halama, Simple Acoustic Trio, M. „Szczurek” Grabie, A. Sztaba, M. „Cytryna” Turowska, i in.), koszalińskiego kabaretu „Bez Oparcia”, krakowskiego, studenckiego kabaretu „Zielone Szkiełko” (Robert Kasprzycki, Janusz Radek, Basia Stepniak-Wilk, Grzegorz Halama, K. Smiałkowski). Komponuje muzykę i pisze własne teksty do niej, tworząc „tajemnicze” piosenki - także do wierszy znanych polskich poetów m.in. Edwarda Stachury, Leopolda Staffa, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Poza pracą sceniczną i literacką zajmuje się krzewieniem kultury w dzierżoniowskim Domu Kultury. Współpracuje m.in. z Mirkiem Czyżykiewiczem, Robertem Kasprzyckim, Januszem Radkiem, Basią Stępniak-Wilk, Aleksandrą Osiecką, Grzegorzem Halamą, Jarkiem Wasikiem, Mariuszem Lubomskim. Z wielkim powodzeniem koncertuje z projektem Trzech Bardów, wraz z Piotrem Woźniakiem i Tomaszem Lewandowskim.
Organizatorem Salonu Poetyckiego z udziałem Szymona Zychowicza jest Miejski Ośrodek Kultury. Wstęp wolny.