Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie opracuje leksykon kulturalny Warmii i Mazur. O pomyśle wykonania regionalnej „wikipedii” kulturalnej pisaliśmy kilka dni temu w materiale „Olsztyn będzie miał wikipedię kulturalną”. Dziś (1.03) w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie rozstrzygnięto konkurs na wykonanie leksykonu. WBP była jedyną instytucją, która zgłosiła chęć wykonania tego zadania.
- Od października ubiegłego roku realizujemy projekt pod nazwą „Parkowa 2.0” (przy ul. Parkowej 1 znajduje się siedziba CEiIK - przyp. red.) - mówi Marcin Kapłon, zastępca dyrektora CEiIK. -
Jego przedmiotem jest budowa nowej witryny internetowej, wyposażonej w szereg nowoczesnych, interaktywnych usług, udogodnień i treści, przeznaczonych głównie dla mieszkańców naszego regionu.Inwestycja jest realizowana w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia-Mazury 2007-2013, a jej celem jest zwiększenie dostępu do informacji na temat kultury lokalnej i zwiększenie promocji dorobku kulturowego województwa. Na zbudowanie portalu CEiIK otrzymał 285 tys. zł.
Początek projektu już został zrobiony. Pod adresem www.ceik.eu działa już nowa strona internetowa CEiIK-u, na bieżąco wypełniana treścią. Ale do końca projektu jeszcze daleko.
- W ramach nowej strony internetowej naszego Centrum znajdą się. m.in. moduły do elektronicznej rezerwacji miejsc w sali widowiskowej i sprzedaży biletów on-line, archiwum ogólnopolskich Spotkań Zamkowych „Śpiewajmy Poezję”, aktualności kulturalne z Warmii i Mazur, czy wreszcie kulturalny leksykon Warmii i Mazur - mówi Marcin Kapłon.
- Sami nie byliśmy w stanie przygotować takiej mini encyklopedii, zawierającej minimum 5 tys. haseł i obejmującej okres od 1945 roku, dlatego ogłosiliśmy konkurs. Zadania podjęła się Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie za 100 tys. zł.- Jesteśmy merytorycznie przygotowani do robienia tego typu rzeczy - odpowiada Andrzej Marcinkiewicz, dyrektor WBP w Olsztynie, pytany o powody zajęcia się przygotowaniem leksykonu. -
Zadanie pokrywa się bardzo z tym, czym zajmujemy się na co dzień. Bardzo się cieszymy, że CEiIK wpadł na pomysł zrobienia takiego leksykonu, a z drugiej strony jestem bardzo zły na samego siebie, że to nie my jesteśmy autorami tego pomysłu.Jak podkreśla dyrektor Marcinkiewicz, zadanie jest trudne.
- Wbrew pozorom, zebranie i encyklopedyczne opracowanie 5 tys. rekordów, w stosunkowo krótkim czasie nie będzie proste - dodaje.
- Będziemy musieli się mocno napracować. Ale damy radę!-
Sporo danych o kulturze w regionie mamy już zebranych, bo gromadzeniem tego rodzaju informacji zajmujemy się na bieżąco - mówi Anita Romulewicz, kierownik działu informacyjno-bibliograficznego WBP. -
Dysponujemy też przygotowanym merytorycznie i doświadczonym zespołem, który będzie przygotowywał leksykon.Wojewódzka Biblioteka Publiczna zaproponowała, by w leksykonie znalazły się hasła dotyczące osób i zespołów związanych z warmińsko-mazurską kulturą i ich dziełami, będą też informacje o znajdujących się na Warmii i Mazurach instytucjach i obiektach związanych z kulturą, a także wiadomości o imprezach kulturalnych w regionie.
Na przygotowanie leksykonu WBP ma półtora roku, do września 2012. Potem zadanie uzupełniania leksykonu przejmie CEiIK.
-
Leksykon ma być interaktywny, każdy będzie mógł przesłać do nas lub sam zamieścić informację, podobnie jak to się dzieje chociażby w znanej na całym świecie wikipedii - dodaje Marcin Kapłon. -
Zamierzamy też powołać Kolegium Redakcyjne, które będzie dbało o aktualizację i merytoryczną zawartość leksykonu.