Posiedzenie Rady odbędzie się na olsztyńskim zamku
W piątek (26.02) na zamku w Olsztynie odbędzie się X plenarne posiedzenie Polsko-Rosyjskiej Rady ds. Współpracy Regionów RP z Obwodem Kaliningradzkim FR. Radę powołano w 1993 roku w myśl porozumienia między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej o współpracy północno-wschodnich województw Polski i Obwodu Kaliningradzkiego FR z dnia 22 maja 1992 roku. Rada koordynuje współpracę i zapewnia realizację postanowień porozumienia.
-
Niezależnie od tego, co w danej chwili dzieje się na linii Warszawa - Moskwa, województwo warmińsko-mazurskie i Obwód Kaliningradzki są i będą dobrymi sąsiadami - mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
- W Strategii Rozwoju Społeczno-Gospodarczego Województwa Warmińsko-Mazurskiego współpracy tej nadano priorytetowe znaczenie. Świadczy o tym nasza wieloletnia współpraca i to na wielu różnych płaszczyznach. Jeżeli spojrzeć na tę współpracę do strony samorządów, instytucji czy też organizacji pozarządowych, to w naszym przekonaniu rozwija się ona znakomicie. Do tego trzeba dodać całą sferę kontaktów gospodarczych. Możemy powiedzieć, że region w Obwodzie jest obecny cały rok, a Obwód jest obecny na Warmii i Mazurach.Współprzewodniczącymi Rady są Piotr Stachańczyk, podsekretarz stanu w MSWiA oraz Michaił Juriewicz Pliuchin, minister ds. Rozwoju Regionalnego i Współpracy z Samorządami Lokalnymi Rządu Obwodu Kaliningradzkiego.
Posiedzenia Rady odbywają się na przemian w obu państwach. W tym roku po raz pierwszy posiedzenie odbędzie się w Olsztynie. Warto podkreślić ten fakt z uwagi na to, że decyzję o powołaniu Rady podjęto właśnie w Olsztynie, w czerwcu 1993 roku, podczas obrad II Okrągłego Stołu w sprawie współpracy regionów RP z Obwodem Kaliningradzkim FR.
Obecnie w ramach Rady funkcjonuje 12 komisji:
1. Komisja ds. edukacji, nauki, kultury, sportu i turystyki;
2. Komisja ds. ratownictwa i ochrony ludności w warunkach nadzwyczajnych zagrożeń;
3. Komisja ds. walki z przestępczością;
4. Komisja ds. wykorzystania środków unijnych;
5. Komisja ds. przejść granicznych i infrastruktury;
6. Komisja ds. gospodarki przestrzennej;
7. Komisja ds. samorządu terytorialnego;
8. Komisja ds. ochrony środowiska i kompleksowego zagospodarowania Zalewu Wiślanego;
9. Komisja ds. finansów, przemysłu, handlu i energetyki;
10. Komisja ds. rolnictwa i przetwórstwa rolno-spożywczego;
11. Komisja ds. pracy i polityki socjalnej;
12. Komisja ds. żeglugi, transportu i łączności.