O przygotowaniach do edukacyjnej rocznicy mówiono podczas LVIII sesji Rady Miasta Olsztyna
To jedna z najważniejszych dat w historii regionalnej edukacji. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie szykuje się do świętowania 60-lecia powstania pierwszej wyższej szkoły na naszych terenach.
Uroczyste posiedzenie Senatu UWM wespół z Sejmikiem Województwa i olsztyńską Radą Miasta - to ma być jeden z elementów obchodów wyjątkowego wydarzenia. Za nieco ponad kwartał świętowane będzie utworzenie w stolicy regionu Wyższej Szkoły Rolniczej. Placówka powołana do życia 31 maja 1950 roku była pierwszą wyższą uczelnią na Warmii i Mazurach i protoplastą dzisiejszego uniwersytetu.
-
Szkoła wyższa pełni funkcje związanie z animacją kulturową, społeczną środowiska - tłumaczy rektor UWM, prof. Józef Górniewicz. -
Powstanie takiej instytucji w Olsztynie, mieście spalonym w 1945 roku, rozedrganym ze względu na ludność pochodzącą z różnych obszarów, budującym własną tożsamość było niezwykle ważne. To była instytucja, która nie tylko przygotowywała kadrę dla gospodarki, kultury regionu, ale także budowała tożsamość wokół idei polskości.Właśnie polskość została poruszona podczas sesji olsztyńskiej Rady Miasta. Rektor UWM zaprezentował napis, jaki pojawić ma się na tablicy, której odsłonięcie zaplanowano na 30 maja (tablica zostanie umiejscowiona na ścianie Starego Ratusza, pierwszej siedziby Wyższej Szkoły Rolniczej). Według władz uczelni, maksyma powinna brzmieć: „
W hołdzie organizatorom nauki i szkolnictwa wyższego na Warmii i Mazurach. W 60. rocznicę założenia pierwszej szkoły wyższej w Olsztynie. Potomnym ku pamięci. Mieszkańcy Warmii i Mazur”. Dodatkowo na tablicy mają być umieszczone herby UWM, województwa i Olsztyna.
-
Do tych symboli należy dodać godło Polski - mówił radny Prawa i Sprawiedliwości, Leszek Araszkiewicz, któremu wtórował wiceprezydent Olsztyna Jerzy Szmit. -
Poza tym dobrze by było, gdyby napisano „pierwszej polskiej szkoły wyższej”.Propozycje samorządowców mają być rozpatrzone przez Senat UWM. Tymczasem rajcowie przez aklamację przyjęli Stanowisko Rady Miasta w sprawie 60. rocznicy założenia pierwszej szkoły wyższej w Olsztynie.
-
Rada Miasta Olsztyn wyraża najwyższe słowa uznania i podziękowania organizatorom nauki i szkolnictwa wyższego na Warmii i Mazurach - czytał treść stanowiska przewodniczący Zbigniew Dąbkowski. -
Rada Miasta 22 października 2003 roku uznała Olsztyn miastem uniwersyteckim.Spotkanie z olsztyńskimi samorządowcami było okazją do przypomnienia o prowadzonych przez uczelnię inwestycjach. Rektor zaprzeczył, jakoby Ministerstwo Rozwoju Regionalnego z powodu opóźnień w realizacji przedsięwzięć cofnęło finansowanie, na które zostały podpisane umowy. Prof. Józef Górniewicz zauważył, że wydłużające się terminy mają związek z odwołaniami od rozstrzygnięć (tak było m.in. przy okazji pływalni). Uczelnia musiała zaciągnąć 15 milionów złotych kredytu, aby zapłacić za wykonane dotychczas prace. PARP nie zwrócił jednak jeszcze tych pieniędzy. Dodatkowo za niepokojące uznał plany likwidacji samorządu adwokackiego w Olsztynie.
-
Między innymi po to powstał Wydział Prawa i Administracji, aby stabilizować zarówno sytuację kadrową w zakresie zawodów prawnych, jak i też być przyczynkiem do tego, aby budować tu instytucje, które miały wzbogacać Olsztyn, jak Prokuratura Apelacyjna, Sąd Apelacyjny - mówił prof. Górniewicz.
Takim działaniom sprzeciwiają się władze uczelni. Odpowiednie stanowisko w piątek chce przyjąć senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.