Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
08:50 22 stycznia 2025 Imieniny: Wincentego, Anastazji
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
red. | 2010-02-24 18:53 | Rozmiar tekstu: A A A

Kwiaty i znicze dla Pieniężnego

Olsztyn24
Delegacja z kwiatami pod głazem na podzamczu | Więcej zdjęć »

W Olsztynie uczczono dziś (24.02) 70. rocznicę tragicznej śmierci Seweryna Pieniężnego młodszego, polskiego patrioty, dziennikarza, redaktora i wydawcy przedwojennej Gazety Olsztyńskiej. Na grobie Pieniężnego, pod pomnikiem przy OZGraf oraz przy pamiątkowym głazie na podzamczu złożono kwiaty i zapalono znicze.

W uroczystościach zorganizowanych z inicjatywy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich wzięła udział grupa dziennikarzy reprezentujących większość olsztyńskich mediów. Do Olsztyna przyjechał też Kazimierz Klejdo, burmistrz Pieniężna, któremu nazwę nadano w 1947 roku na cześć Seweryna Pieniężnego. W uroczystościach wziął też udział Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

- Seweryn Pieniężny jest „ojcem” polskiego dziennikarstwa na Warmii i Mazurach, walczył tutaj o polskie słowo i za to został zamordowany przez Niemców w obozie - mówi Joanna Wańkowska Sobiesiak, prezes olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich. - Czujemy się szczególnie zobowiązani do pamięci o Pieniężnym, bo on tutaj założył pierwszą polską gazetę, a my kontynuujemy tę ideę. Cieszy mnie szczególnie, że grono pamiętających o Sewerynie Pieniężnym z roku na rok powiększa się. W tym roku dołączyli do nas, dziennikarzy, „zwykli” mieszkańcy Olsztyna.

Seweryn Pieniężny młodszy urodził się 25 lutego 1890 r. w Olsztynie. Był synem Seweryna Pieniężnego (współwydawcy „Gazety Olsztyńskiej”) i Joanny z Liszewskich, pracującej w redakcji „Gazety”.
R E K L A M A
Seweryn Pieniężny rozpoczął działalność publiczną w 1910 roku, pełniąc funkcję sekretarza w zarządzie Polsko-Katolickiego Towarzystwa Ludowego „Zgoda” w Olsztynie. W 1918 przejął obowiązki kierownika redakcji „Gazety Olsztyńskiej”. Gazeta stała się głównym organem propagandowym strony polskiej, prezentując wiernie przebieg kampanii informacyjnej przed plebiscytem na Warmii i Mazurach.

1 września 1939 do redakcji „Gazety” wkroczyło gestapo. Seweryn Pieniężny został aresztowany, a 24 lutego 1940 rozstrzelany w obozie koncentracyjnym w Hohenbruch koło Kłajpedy.

Pogrzeb Seweryna Pieniężnego odbył się w Olsztynie dopiero po ekshumacji w 1946. Początkowo jego szczątki spoczęły na cmentarzu św. Jakuba. Potem zostały przeniesione do rodzinnego grobu na cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej.

Na cześć Seweryna Pieniężnego miasto Melzak otrzymało nazwę Pieniężno.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.