Zarząd Województwa przyjął informację o sytuacji na rynku pracy w województwie warmińsko-mazurskim. Analizę w tej sprawie opracował Wojewódzki Urząd Pracy. Materiał zostanie przedstawiony radnym Sejmiku Województwa na sesji 23 marca 2010 roku.
-
Rynek pracy w województwie warmińsko-mazurskim jest jednym z najtrudniejszych w kraju, zarówno pod względem popytu jak i podaży pracy - mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. -
Do roku 2008 prowadzona przez Samorząd Województwa polityka promocji zatrudnienia i aktywizacji osób bezrobotnych dawała wymierne efekty w postaci spadku liczby i stopy bezrobocia. W roku 2008 bezrobocie w regionie osiągnęło najniższy poziom od 1999 roku, czyli od chwili powstania województwa. W 2009 roku zanotowaliśmy jednak zahamowanie pozytywnych tendencji, spowodowane spowolnieniem gospodarczym w kraju. Znamienne, że największą dynamikę wzrostu bezrobocia odczuły województwa, w których sytuacja na rynku pracy jest znacznie lepsza, na przykład pomorskie, wielkopolskie, a nawet śląskie. Choć jak wiadomo, kryzys gospodarczy i jego skutki to zjawisko globalne. Na koniec 2009 roku liczba bezrobotnych zarejestrowanych w powiatowych urzędach pracy w województwie warmińsko-mazurskim wyniosła 109 181 osób. W stosunku do grudnia 2008 roku liczba ta wzrosła o 24,9 proc., a w skali kraju o 28,4 proc. W okresie trzyletnim (2007-2009) poziom bezrobocia w regionie zwiększył się o 10,3 proc., a w skali kraju o 8,4 proc.
Pierwsze niepokojące sygnały z regionalnego rynku pracy zaczęły pojawiać się z końcem 2008 roku. Poziom bezrobocia w okresie dwóch ostatnich miesięcy 2008 roku wzrósł o 9,9 proc., a w analogicznym okresie roku 2007 bezrobocie wzrosło o 1,6 proc. Z analiz Wojewódzkiego Urzędu Pracy wynika, że bezrobocie wzrosło we wszystkich powiatach województwa, ale najbardziej w mieście Olsztynie (o 68,3 proc.), powiecie nowomiejskim (o 49,1 proc.), powiecie olsztyńskim (o 41,3 proc.) i mieście Elblągu (o 38,3 proc.).
Pogarszającą się sytuację przedsiębiorstw, wywołaną spowolnieniem gospodarczym w 2009 roku, potwierdza wzrost liczby bezrobotnych zwolnionych z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy. W 2009 roku urzędy pracy w całym województwie zanotowały prawie czterokrotny wzrost informacji o zamiarze przeprowadzenia zwolnienia grupowego. Takimi zwolnieniami miały zostać objęte 1754 osoby. Dla porównania zwolnienia zgłoszone w 2008 roku przewidywały utratę pracy dla 1489 osób, a w 2007 roku - 900 osób.
Odpowiedzią na taki stan rzeczy są aktywne formy promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji bezrobotnych, finansowane z Funduszu Pracy i Europejskiego Funduszu Społecznego. W 2009 roku w województwie z podstawowych form aktywizacji bezrobotnych (subsydiowane zatrudnienie, szkolenia, staże, prace społecznie użyteczne, przygotowanie zawodowe w miejscu pracy) skorzystało ogółem 44 366 osób, o 4,8 proc. Więcej, niż w roku 2008 i o 5,7 proc. więcej niż w roku 2007.
W 2010 roku na programy na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej do powiatowych urzędów pracy w regionie wpłynie łącznie ponad 190 mln zł. Nowe narzędzia na tym polu daje także Program Operacyjny Kapitał Ludzki, tym bardziej, że Warmia i Mazury zajmują czołowe miejsce w kraju pod względem wykorzystania środków europejskich z tego funduszu.
Na podstawie analizy procesów i zjawisk zachodzących na rynku pracy województwa warmińsko-mazurskiego Wojewódzki Urząd Pracy przygotował regionalny plan działań na rzecz zatrudnienia na rok 2010, w którym uwzględnił pogarszającą się sytuację na rynku pracy, a także działania i środki mające na celu ograniczenie skutków recesji gospodarczej.