Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
04:27 24 listopada 2024 Imieniny: Emmy, Jana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
red. | 2010-02-19 15:41 | Rozmiar tekstu: A A A
Granica zewnętrzna - praktyczne aspekty działania

Narada robocza w Straży Granicznej

Olsztyn24
Narada robocza w WMOSG w Kętrzynie (fot. WMOSG) | Więcej zdjęć »

Po dwóch latach funkcjonowania Polski w Schengen możliwe jest dokonanie analizy porównawczej działalności Straży Granicznej na zewnętrznej granicy. Podczas narady roboczej pt.: „Granica zewnętrzna - praktyczne aspekty działania”, zorganizowanej dziś (19.02) przez Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej, podsumowano współpracę na terenie województwa warmińsko-mazurskiego oraz określono zasadnicze kierunki współpracy i współdziałania w 2010 roku. Przedsięwzięcie jest kontynuacją projektu rozpoczętego w 2007 roku pod nazwą „Schengen - nowe kierunki współpracy”.

W konferencji udział wzięli przedstawiciele WMOSG z komendantem Oddziału płk. SG Przemysławem Kuźmińskim na czele, Marek Gołkowski - Konsul Generalny RP w Kaliningradzie, Waldemar Boruszewski - Kierownik Biura do Spraw Obronności i Bezpieczeństwa Publicznego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego, Robert Torenc - Dyrektor Izby Celnej w Olsztynie, insp. Wojciech Sobczak - I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Olsztynie, Tadeusz Krzemiński - Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego, Wiesław Matys - Okręgowy Inspektor Pracy w Olsztynie, Prokurator Marek Waśniewski - Naczelnik Wydziału VI do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Okręgowej w Olsztynie, Leszek Gabriel - Prokurator Rejonowy z Braniewa oraz przedstawiciele świata nauki: prof. dr hab. inż. Zdzisław Kowalczyk - Rektor Olsztyńskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie, Janusz Żwirko - Kanclerz OWSIiZ im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego, Roman Mickiewicz - Dyrektor Administracyjny OWSIiZ im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego, Krzysztof Berent - Dyrektor do Spraw Rozwoju i Promocji OWSIiZ im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego.

Podczas narady omówiono stan przygotowań do uruchomienia drogowego przejścia granicznego w Grzechotkach. Przejście graniczne zostało włączone w strukturę Placówki Straży Granicznej w Lelkowie. Struktura etatowa jest blisko dwukrotnie większa niż w pozostałych placówkach WMOSG. Drogowe przejście w Grzechotkach dysponuje łącznie 22 pasami odpraw: dla samochodów osobowych, autobusów, dla VIP na wjeździe i wyjeździe z Polski oraz pasy dla odpraw paszportowych samochodów ciężarowych.

Polska w najbliższych latach musi się przygotować do złożonego przedsięwzięcia, jakim niewątpliwie będzie EURO 2012. Dzisiejsze spotkanie w siedzibie Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej służyło prowadzeniu rozmów w zakresie realizacji zadań na granicy zewnętrznej przez polskie służby graniczne.
R E K L A M A
Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej oraz przystąpienie do Strefy Schengen zwiększyło możliwość swobodnego przekraczania granicy stwarzając jednocześnie przesłanki związane z zagrożeniami: przemytem towarów oraz przerzutem nielegalnych migrantów. Przedstawiciele pionów granicznego i operacyjno-śledczego tutejszego Oddziału przedstawili główne zagrożenia przestępczością na odcinku Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej. Natomiast aktywność funkcjonariuszy SG kontroli legalności pobytu i legalności zatrudnienia cudzoziemców zreferował przedstawiciel pionu do spraw cudzoziemców w ubiegłym roku.

Ostatnie dwa lata przyniosły także perspektywę rozwoju strategii zarządzania granicami. Przedmiotem rozmów w Kętrzynie było również utworzenie Punktu Ogniskowego (Focal Point) w Placówce Straży Granicznej w Bezledach. Mechanizm tworzenia zespołów szybkiej interwencji na granicy, bo tak należałoby określić wspomnianą strukturę, został ustanowiony rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady. Punkt Ogniskowy (Focal Point) stanowi narzędzie Unii Europejskiej na zewnętrznej granicy i jest ważnym ogniwem w systemie konsultacji Państw Członkowskich UE.

Ponadto, istotnym elementem w perspektywie rozwoju polskiej Straży Granicznej staje się zwiększona aktywność działań mobilnych formacji w strefie nadgranicznej i na obszarze całego kraju oraz wzbogacanie w nowoczesny sprzęt. Jednym z punktów programu dzisiejszej narady roboczej była prezentacja pojazdu typu Schengenbus. Pomogą one w skutecznym szukaniu cudzoziemców nielegalnie przebywających w Polsce, ale też osób poszukiwanych europejskimi listami gończymi i nakazami aresztowania. Do tej pory podejrzane osoby trzeba było przywozić do kontroli z dowolnych miejsc w Polsce aż na przejścia graniczne, bo tylko tam był sprzęt umożliwiający weryfikację fałszerstw, a w zwykłej kontroli dokumentów nie udało się tego ujawnić. Straż Graniczna będzie dzięki nim odwiedzać bazary, dworce, miejsca, gdzie najczęściej przebywają obcokrajowcy. Funkcjonariusze formacji mają prawo kontrolować wszystkie szlaki komunikacyjne. Mogą sprawdzać pasażerów pociągów, autobusów, busów i samochodów osobowych.

Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej poszukuje także nowych form działania. Do takich można zaliczyć, m.in.: prowadzenie projektów badawczych związanych z problemami ochrony granicy państwowej, postępowania z cudzoziemcami, bezpieczeństwa publicznego finansowanego w ramach środków pozyskiwanych ze źródeł krajowych i funduszy unijnych. Wolę współpracy w wymienionych obszarach zgodnie wyraziły władze Olsztyńskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie i kierownictwo Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie. W związku z powyższym nastąpiła dziś uroczysta wymiana tekstu porozumienia o współpracy zawartego 29 stycznia 2010 roku pomiędzy Rektorem Olsztyńskiej Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania im. Prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Olsztynie prof. dr hab. inż. Zdzisławem Kowalczykiem, a Komendantem Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie płk. SG Przemysławem S. Kuźmińskim.

Spotkanie pt. „Granica zewnętrzna - praktyczne aspekty działania” jest trzecim w zakresie projektu opracowanego przez Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej. W kolejnych latach będą organizowane następne narady podsumowujące działania służb i instytucji państwowych w ramach Strefy Schengen.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.