W Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się trzecie z kolei, a pierwsze w tym roku, spotkanie Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Zespół został powołany Zarządzeniem Wojewody Warmińsko-Mazurskiego Mariana Podziewskiego z dnia 4 listopada 2009 r.
Zespół to interdyscyplinarna grupa doradców, złożona z przedstawicieli instytucji działających w sprawach przeciwdziałania przemocy w obszarze ochrony zdrowia, pomocy społecznej, edukacji i wymiaru sprawiedliwości. W skład Zespołu wchodzą reprezentanci komendy wojewódzkiej policji, komendy miejskiej policji, kuratorium oświaty, wojewódzkiego szpitala dziecięcego, prokuratury rejonowej, okręgowej izby lekarskiej, miejskiego zespołu profilaktyki i terapii uzależnień, sądu okręgowego, powiatowych centrów pomocy rodzinie, miejskiego ośrodka pomocy społecznej, urzędu marszałkowskiego, specjalistycznego ośrodka wsparcia, ośrodka pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem i „Caritas” Archidiecezji Warmińskiej.
Dzisiejsze (17.02) spotkanie poświęcone było opracowywaniu procedur postępowania interwencyjnego w sytuacjach kryzysowych, związanych z przemocą w rodzinie w województwie warmińsko-mazurskim dla poszczególnych obszarów działania, tzn. służby zdrowia, oświaty i pomocy społecznej. Szczegółowej analizie poddana została propozycja procedury postępowania wobec ofiar przemocy w oświacie.
Warmińsko-Mazurski Wicekurator Oświaty przedstawiła działania, jakie podejmuje kuratorium w celu przeciwdziałania przemocy w szkołach. Zaprezentował ponadto, opracowywane obecnie propozycje procedur postępowania w sytuacjach wystąpienia agresji wśród dzieci i młodzieży w instytucjach oświatowych na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.
Zostały przedstawione wnioski dotyczące miedzy innymi:
- potrzeby tworzenia gminnych programów przeciwdziałania przemocy,
- konieczności powoływania zespołów interdyscyplinarnych na szczeblu gminy, złożonych ze specjalistów działających w sprawach przeciwdziałania przemocy w obszarze ochrony zdrowia, pomocy społecznej, edukacji i wymiaru sprawiedliwości,
- konieczności prowadzenia koordynacji działań zespołów interdyscyplinarnych przez jedną instytucję, najlepiej przez ośrodek pomocy społecznej,
- potrzeby prowadzenia szkoleń dla członków zespołu interdyscyplinarnego.