Żołnierz Kampanii Wrześniowej, więziony przez hitlerowców, a potem stalinowców. Nauczyciel, dziennikarz, społecznik, pierwszy starosta szczycieński, z zamiłowania przewodnik PTTK. Mimo wielu lat ciężkich represji nigdy nie wyparł się tożsamości Mazura - Polaka. Dziś (16.02) Walter Późny został odznaczony honorowym obywatelstwem Warmii i Mazur przez Sejmik Warmińsko-Mazurski.
- To jeden z niewielu żyjących rdzennych Mazurów, ludzi, którzy wiele wycierpieli w obronie własnej tożsamości, człowiek niezwykle zasłużony dla polskości Warmii i Mazur - mówi Urszula Pasławska, wicemarszałek województwa, z pochodzenia Mazurka. -
Pochodzi z rodziny związanej z mazurskim ruchem ludowym, wyniesione z domu wartości kultywuje przez całe życie. Stan zdrowia Waltera Późnego nie pozwolił mu samodzielnie odebrać nagrody. Do jego domu z delegacją udali się więc marszałek Jacek Protas, wicemarszałek Urszula Pasławska, Wiktor Marek Leyk, prezes Kancelarii Sejmiku oraz Julian Osiecki, przewodniczący Sejmiku.Walter Późny urodził się 22 lutego 1910 roku w dawnym powiecie nidzickim. Absolwent Seminarium Nauczycielskiego w Działdowie i Wyższej Szkoły Dziennikarstwa w Warszawie. Po walkach w Kampanii Wrześniowej, w marcu 1940 roku aresztowany przez gestapo i osadzony na Pawiaku, skąd wydostał się listopadzie 1940 roku po akcji polskiego podziemia i tworzył ruch oporu w Warszawie i na Lubelszczyźnie.
Po wojnie pierwszy starosta szczycieński, w 1949 roku aresztowany przez UB jako „wróg ludu”. Zrehabilitowany dopiero w 1956 roku po śmierci Stalina. Do roku 1964 Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Szczytnie, w latach 1964-1972 wiceprzewodniczący Wojewódzkiej Rady Narodowej w Olsztynie, po odejściu na emeryturę społeczny przewodnik PTTK.
Walter Późny mieszka w Olsztynie przy ul. Warmińskiej. Jest wujem Janusza Kijowskiego, dyrektora Teatru im. Jaracza.
Z D J Ę C I A