Aleksander Szczygło, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, wręczył dziś (11.02) w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie Krzyż Oficerski i Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Prezydent RP Lech Kaczyński nadał Krzyż Oficerski Józefie Mielnik, współzałożycielce Solidarności na ART w Olsztynie, która (jak powiedziano podczas uroczystości w UW), jako jedna z nielicznych działaczy Solidarności z 1980 roku „nie odcina kuponów” z tamtego okresu. Krzyż Kawalerski OOP odebrał Stanisław Tunkiewicz, prezes PSS Społem w Olsztynie, działający w spółdzielczości od 1981 roku.
Józefa Mielnik jako jedna z nielicznych pracowników naukowych w 1980 roku byłą współzałożycielką Solidarności w Akademii Rolniczo-Technicznej w Olsztynie. Po zarejestrowaniu Związku, brała czynny udział w pracach w strukturach związkowych na uczelni oraz NSZZ Solidarność Regionu Warmińsko-Mazurskiego. Była członkiem Krajowej Komisji Wyborczej NSZZ Solidarność. Wraz ze studentami Akademii organizowała akcję protestacyjną przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego.
Była jedną z najbardziej aktywnych osób zbierających dane o osobach internowanych i ich rodzinach, a następnie organizowała dla nich pomoc materialną, za którą została aresztowana i osadzona, początkowo w KWMO w Olsztynie, a następnie w areszcie w Ostródzie. Została skazana na 1,5 roku pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata (przy wydaniu wyroku uwzględniono jej zły stan zdrowia).
Po zwolnieniu z aresztu nie została ponownie przyjęta na stanowisko adiunkta. Odmówiono jej również wszczęcia przewodu habilitacyjnego oraz zabroniono prowadzenia zajęć ze studentami. W 1986 roku. pomimo licznych osiągnięć naukowych, została zwolniona z pracy.
Pomimo poważnych kłopotów zdrowotnych Józefa Mielnik nadal aktywnie uczestniczyła w działalności podziemnej Solidarności, wspierając potrzebujących pomocy. M.in. pracowała fizycznie w gospodarstwie rolnym rodziny Szulików - drukarzy, aresztowanych za działalność antykomunistyczną. Jej mieszkanie było stałym miejscem spotkań opozycji nie tylko z Olsztyna.
Mimo wielokrotnych przeszukań i zatrzymań, nie przestała zajmować się kolportażem materiałów opozycyjnych. Byłą aktywnym członkiem Duszpasterstwa Ludzi Pracy, inicjując działalność samokształceniową. W tym czasie, posiadając tytuł doktora, pracowała jako laborant w Szpitalu Przeciwgruźliczym w Olsztynie.
Od 1998 roku czynnie włączyła się w budowę struktur związkowych, a następnie w organizację wyborów 4 czerwca. Jako członek Solidarności brała udział w pracy Krajowej Komisji Wyborczej przygotowującej II Krajowy Zjazd Delegatów.
Obecnie zaangażowana jest w działalność Stowarzyszenia Represjonowanych w Stanie Wojennym Regionu Warmińsko-Mazurskiego „Pro Patria”.
Również dzisiaj Józefa Mielnik bardziej myśli o innych niż o sobie. -
Chciałabym wygrać w Totolotka 20 milionów - mówi. -
Nie 3, ale przynajmniej 20. Wtedy mogłabym pomóc rodzinie znajomym i innym ludziom, którzy znajdują się w potrzebie. Bo uważam, że teraz ludziom żyje się znacznie ciężej niż w latach 80.Bohaterka dzisiejszego dnia nie uznaje splendorów, wyróżnień, medali. -
Ten medal nie jest mi potrzebny. Przyszłam do Urzędu Wojewódzkiego pod jego odbiór tylko dlatego, że znajomi poradzili mi żebym nie robiła problemów. Uważam, ze niczego szczególnego nie zrobiłam. Gdybym dzisiaj znalazła się w latach 80., postąpiłabym dokładnie tak samo, jak wtedy.Stanisław Tunkiewicz ze spółdzielczością spożywców związany jest zawodowo od 1981 roku. Początkowo pracował jako kierownik piekarni, a następnie kierownik działu produkcji. W marcu 1989 roku został powołany na stanowisko wiceprezesa ds. produkcji, a od 31 stycznia 1992 roku sprawował funkcję prezesa zarządu PSS Społem w Olsztynie. Rada Nadzorcza powołała go na to stanowisko w lutym 1992 r.
Stanisław Tunkiewicz jest działaczem i społecznikiem. Pomaga w organizowaniu konkursów, zawodów czy zbiórek pieniędzy. Pomoc i wsparcie niesie poprzez przekazywanie środków pieniężnych oraz artykułów spożywczych m.in. dla WOŚP, Caritasu i Domów Dziecka. Pomaga również szkołom i przedszkolom Szczególną troską obejmuje dzieci z rodzin patologicznych i osoby niepełnosprawne.
Tunkiewicz jest też wiceprezesem zarządu olsztyńskiej drużyny piłki ręcznej Traveland Społem Olsztyn.
- PSS Społem jest firmą która wyrosła w społeczeństwie i na rzecz tego społeczeństwa ile możemy, tyle staramy się dać - powiedział Stanisław Tunkiewicz po otrzymaniu odznaczenia. -
Cieszę się szczególnie z tego wysokiego odznaczenia, chociaż czuję się dziwnie przy zasługach pani Józefy Mielnik. Ale cieszę się z tego, że prezydent uznał, iż należy nagradzać wysokimi odznaczeniami to co jest teraz i co będzie za chwilę.Prezydent Lech Kaczyński odznaczył jeszcze jedną osobę z naszego regionu. Krzyż Kawalerski Orderu odrodzenia Polski nadał
Janowi Wiśniewskiemu z Łukty, współpracownikowi WiN, aresztowanemu i represjonowanemu przez UB, założycielowi Gminnej Spółki Wodnej w Łukcie, członkowi Związku Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego. Wręczenie odznaczenia odbyło się w Łukcie, gdzie minister Aleksander Szczygło pojechał po olsztyńskiej uroczystości.
Z D J Ę C I A