Marek Borowski, prezes Banku Żywności w Olsztynie zaprezentował dziś (9.02) w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie strategię przeciwdziałania niedożywieniu wśród dzieci w województwie warmińsko-mazurskim. - To pierwsza taka strategia w kraju - skomentował dokument wojewoda Marian Podziewski. - Jeszcze dziś zostanie podpisany.
Prezentacja strategii jest jedną z pierwszych, ale też najważniejszą inicjatywą podjętą przez Bank Żywności w Olsztynie w tym roku, zwłaszcza że 2010 rok został ogłoszony Europejskim Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Ważnym przesłaniem obchodów jest przeciwdziałanie ubóstwu dzieci i międzypokoleniowemu przekazywaniu biedy.
Bank Żywności w Olsztynie wspólnie z wojewodą warmińsko-mazurskim od lat prowadzi wspólne działania, które mają na celu niesienie rzeczywistej pomocy dzieciom zagrożonym niedożywieniem, dają impuls do podejmowania i wytyczania nowych kierunków i nowych działań na rzecz zapobiegania ubóstwu dzieci.
W badaniach Komisji Europejskiej mówi się o 26% polskich dzieci zagrożonych ubóstwem. Z badań Banku Żywności w Olsztynie wynika, że w naszym województwie 5 tys. dzieci jest poza systemem dożywiania, czyli wymaga natychmiastowej reakcji. Kolejna grupa 60 tys. dzieci wymaga wsparcia ze względu na jakościowe podejście do żywienia.
Bank Żywności w Olsztynie od początku swojego istnienia realizował i nadal realizuje szereg programów i akcji, które ograniczają zjawisko niedożywienia dzieci. Wynikiem naszych działań jest zwiększenie ilości żywności przekazywanej na rzecz najmłodszych mieszkańców (akcja Napełniamy Talerzyk, program Podziel się Posiłkiem, specjalny program dla organizacji zajmujących się dożywianiem dzieci podczas ferii zimowych i wakacji, zbiórki żywności przeznaczone głównie na dożywianie dzieci).
Tylko w 2009 roku Bank Żywności przeznaczył około 460 ton żywności o wartości 1 275 600 zł na rzecz ponad 28 600 dzieci.
Władze województwa warmińsko-mazurskiego nie pozostają obojętne na problem niedożywienia dzieci. W roku 2008 Bank Żywności w Olsztynie podpisał porozumienie z wojewodą warmińsko-mazurskim w sprawie systematycznych działań na rzecz walki z niedożywieniem dzieci oraz rozwiązania tego problemu na terenie naszego województwa. Działania obejmowały przeprowadzenie diagnozy problemu niedożywienia dzieci w województwie oraz przygotowanie strategii rozwiązania tego problemu oraz wdrożenie wypracowanych działań w latach następnych.
Strategia przeciwdziałania niedożywienia wśród dzieci w województwie warmińsko-mazurskim jest dokumentem otwartym, który może być uzupełniany o nowe treści, pomysły i sposoby rozwiązywania problemów. Przedstawia stan obecnego niedożywienia dzieci w województwie warmińsko-mazurskim, a także jest modelem standardu współpracy umożliwiającym skuteczniejsze zarządzanie podmiotami administracyjnymi i organizacjami zajmującymi się pomocą społeczną, szczególnie ubóstwem i niedożywieniem dzieci.
Strategia stanowić będzie podstawę do podejmowania decyzji strategicznych w zakresie działań związanych z przeciwdziałaniem niedożywieniu wśród dzieci w województwie warmińsko-mazurskim. Będzie stanowiła podstawę do opracowania programów operacyjnych, działań edukacyjnych, przedsięwzięć rozwojowych i planów inwestycyjnych, w tym corocznych budżetów.
Główne cele i działania przygotowanej przez Bank Żywności strategii to:
- dostarczenie organizmowi dziecka odpowiednich ilościowo i jakościowo składników odżywczych oraz powszechny dostęp do posiłku w czasie pobytu dzieci w placówkach oświatowych także poza rokiem szkolnym,
- promowanie i edukowanie w zakresie prawidłowego żywienia i kształtowanie właściwych nawyków żywieniowych,
- dostarczanie wiedzy i umiejętności w zakresie zdrowego stylu życia w tym zdrowego odżywiania osobom, instytucjom, organizacjom zaangażowanym w proces wspierania zdrowego rozwoju dziecka, a także szkolenia i konkursy dla dzieci i młodzieży promujące zdrowy styl życia, podnoszące umiejętności w samodzielnym przygotowywaniu posiłków.
Dożywianie dzieci, stworzenie sprawnego systemu w tym zakresie, traktowane jest jako priorytetowe zadanie Banku Żywności w Olsztynie.
Z D J Ę C I A