Ciekawie zapowiadają się najbliższe dni w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie. Już w środę MOK gościł będzie znanego z telewizyjnych ekranów podróżnika i kucharza Roberta Makłowicza. Kolejne dni to wernisaż malarstwa i tkaniny artystycznej Bogusławy Teresy Dziuban oraz spotkanie z Hanną i Kazimierzem Brakonieckimi. Przypominamy też o trwającym naborze do pierwszej edycji OSKARa, czyli Olsztyńskiej Sceny Kabaretowo-Rozrywkowej.
W środowy (10.02) wieczór, o godz. 18.00 w Kamienicy Naujacka rozpocznie się Bałkańska podróż Roberta Makłowicza. Dziennikarz, pisarz, publicysta, krytyk kulinarny i podróżnik, zabierze publiczność W podróż do Słowenii, Dalmacji i Chorwacji.
Biografia najbardziej znanego kucharza polskiej telewizji nie wykazywała wcześniejszych zapędów kulinarnych aż do roku 1998. Wtedy to Robert Makłowicz pokazał szerszemu gronu odbiorców swoje umiejętności kulinarne w autorskim programie zatytułowanym: „Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”. Od 2008 roku Robert Makłowicz prowadzi w TVP 2 program telewizyjny pod nazwą „Makłowicz w podróży”.
Był publicystą Gazety Wyborczej, współpracował z Wprost, Newsweek Polska i Przekrojem. W 2004 roku otrzymał tytuł „Osobowości telewizyjnej” i statuetkę Wiktora przyznawaną przez Akademię Telewizyjną. Swoje spostrzeżenia dotyczące kulinariów zawarł w książkach, które współtworzy z Piotrem Bikontem. W pozycjach literackich autorstwa Roberta Makłowicza charakteryzuje się lekkością operowania piórem w połączeniu z bogactwem przekazu jaki czytelnik zyskuje po lekturze książek takich jak m.in.: „Fuzja Smaków. Podróże kulinarne Roberta Makłowicza”, czy „Zjeść Kraków. Przewodnik subiektywny”.
Zdarzyły się mu także epizody aktorskie, np. w filmie „Lejdis”, użyczył też głosu postaci Knedla w bajce „7 krasnoludków - historia prawdziwa”.
W czwartek (11.02) o godz. 18.00, w Galerii Spichlerz MOK odbędzie się wernisaż wystawy prac Bogusławy Teresy Dziuban specjalizującej się w malarstwie i tkaninie artystycznej. Tytuł wystawy „Kwiatowe Marzenia”.
Bogusława Teresa Dziuban urodziła się w 1957 roku w Pasłęku. Ukończyła Pomaturalne Studium Ekonomiczne. Jej pasją jest dziewiarstwo ręczne i maszynowe, tkanina artystyczna w tym haft richelieu, krawiectwo, robótki szydełkowe oraz malarstwo m.in. batik, akryl, olej i rysunek. Przez kilka lat współpracowała ównież z CEPELIĄ.
Bogusława Teresa Dziuban wystawiała swe prace w: Mrągowie, olsztyńskim Spichlerzu MOK oraz w klubie „Sąsiedzi”, do którego należy od stycznia 2008 roku. Brała również udział w pierwszej Ogólnopolskiej Olimpiadzie Plastycznej.
Z kolei w piątek (12.02), również o 18.00, w Kamienicy Naujacka z publicznością spotkają się Hanna i Kazimierz Brakonieccy, autorzy książki „KABRA: Myśli na Wynos. Aforyzmy. HABRA: Nie mam czym. Rysunki”, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Borussia.
Hanna Brakoniecka od lat rysuje komiksy, w których występuje jej mąż Kazimierz - wybitny poeta i tłumacz. Występuje jako mąż, ojciec, dziadek. W krótkich historyjkach pojawiają się też ich przyjaciele, dzieci i wnuk. Poznajemy ich od prywatnej strony, rozmawiających na poważne i całkiem prozaiczne tematy.
W książce wydanej przez Borussię, komisy zestawione są z aforyzmami Kazimierza Brakonieckiego, który często czerpie z rzeczywistości społeczno-politycznej, nie stroni także od tematów takich jak polski antysemityzm czy dyktatura mediów.
Połączenie obu temperamentów, spojrzeń na świat daje książkę dla tych, którzy cenią rozważania intelektualne zabarwione specyficznym poczuciem humoru, których podczas spotkania z autorami w Kamienicy Naujacka MOK także nie zabraknie.
Przypominamy jeszcze, że rusza pierwsza, otwarta Olsztyńska Scena Kabaretowo-Rozrywkowa, czyli OSKAR. Zachęcamy więc do zgłaszania się do tej najnowszej inicjatywy Miejskiego Ośrodka Kultury. Jej celem jest umożliwienie mieszkańcom Olsztyna odkrycia i rozwijania swoich talentów, które połączone będzie ze świetną zabawą i sceniczną przygodą.
OSKAR w swojej luźnej konwencji nawiązuje do imprez typu open mike (otwarty mikrofon), podczas których każdy może pochwalić się swoją twórczością literacką, muzyczną, zazwyczaj są to amatorzy bez dużego dorobku artystycznego. MOK zaprasza osoby, które chcą pokazać swój talent do rozbawiania innych. Przed publicznością można zaprezentować zabawny skecz, tekst, piosenkę kabaretową lub monolog. W zabawie mogą wziąć udział soliści, duety lub grupy.
Zgłoszenia do pierwszej edycji przyjmowane są do 10 lutego pod numerem 89 5221370 lub mailowo kabaret@mok.olsztyn.pl
Konfrontacja z publicznością odbędzie się 17 lutego (środa) o godz. 18.00 w Kamienicy Naujacka MOK, ul. Dąbrowszczaków 3.
Z D J Ę C I A