Policjanci zabezpieczyli linię produkcyjną (fot. KWP) |
Więcej zdjęć »
Policjanci zwalczający przestępczość gospodarczą z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie i Olecka, wspólnie z funkcjonariuszami Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie, zlikwidowali pierwszą w Polsce nielegalną rozlewnię produkującą napoje gazowane jednej ze znanych marek. Policjanci zabezpieczyli kompletną linię produkcyjną, około 40 tysięcy 2-litrowych butelek gotowego produktu, około 30 tysięcy pustych butelek, etykiety, nakrętki, półprodukty. Podczas przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli także 2 tony nielegalnych proszków do prania oraz płynów do mycia naczyń znanych marek. Z kolei policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku do tej sprawy zabezpieczyli dwa tiry, w których było około 22 tysięcy fałszywych napojów, a funkcjonariusze z Cieszyna w oddziale firmy w Goleszowie, około 1,5 tony podrobionego proszku. Do policyjnego aresztu trafili 49-letni właściciel firmy oraz 36-letni pracownik.
Policjanci i strażnicy graniczni pracowali nad sprawą od pewnego czasu. Gdy zebrali wystarczający materiał dowodowy, przystąpili do realizacji. Wczoraj około godziny 9.00, funkcjonariusze pojawili się na terenie jednej z firm w Olecku. To właśnie tam 49-letni właściciel miał prowadzić nielegalną rozlewnię produkującą napoje gazowane z podrobionymi znakami towarowymi jednej ze znanych marek.
Policjanci zabezpieczyli kompletną linię produkcyjną, około 40 tysięcy 2-litrowych butelek gotowego produktu, około 30 tysięcy pustych butelek przygotowanych do napełnienia, etykiety, nakrętki. Wartość zabezpieczonego gotowego produktu oszacowano na kwotę około 200.000 złotych. Podczas przeszukania funkcjonariusze zabezpieczyli także 2 tony podrobionych proszków do prania i płynów do mycia naczyń znanych marek. Policjanci zatrzymali 49-letniego właściciela firmy i jego 36-letniego pracownika. Obaj trafili do policyjnego aresztu.
Policjanci wiedząc, że właściciel firmy ma swój oddział w Goleszowie w powiecie cieszyńskim, postanowili przeszukać tamtejsze pomieszczenia. Trop był dobry. Również tam kryminalni z Cieszyna zabezpieczyli około 1,5 tony podrobionego proszku znanej marki.
Dzień wcześniej policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie przekazali funkcjonariuszom z Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku informację o tym, że w kierunku stolicy województwa podlaskiego może jechać transport nielegalnych napojów gazowanych. Policjanci z tamtejszej jednostki skontrolowali dwa tiry. Informacja potwierdziła się. Funkcjonariusze zabezpieczyli 22 tysiące podrobionego produktu.
Policjanci ustalają, od jakiego czasu działała nielegalna rozlewnia oraz gdzie trafiały podrobione napoje i środki chemii gospodarczej. Z uwagi na fakt, że produkcja fałszywych napojów odbywała się w warunkach naruszających przepisy sanitarne, funkcjonariusze sprawdzą, czy mogły być one szkodliwe dla zdrowia.
Zgodnie z prawem własności przemysłowej, za wprowadzenie do obrotu towarów z podrobionymi znakami towarowymi grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Z D J Ę C I A