Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
07:22 19 stycznia 2025 Imieniny: Erwina, Henryka
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
red. | 2010-02-03 15:05 | Rozmiar tekstu: A A A

W Olsztynie powodzi nie będzie

Olsztyn24
Spotkanie w Urzędzie Wojewódzkim | Więcej zdjęć »

Dwa dni po warszawskiej naradzie premiera Donalda Tuska z wojewodami w sprawie sytuacji powodziowej w kraju, dziś (3.02) na ten temat dyskutowano w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie. Wśród zaproszonych na spotkanie nie było reprezentantów Miasta Olsztyna ani Powiatu Olsztyn. - Mieszkańcy Olsztyna i okolic mogą spać spokojnie, im powódź nie grozi - powiedział wojewoda Marian Podziewski, prowadzący dzisiejsze spotkanie.

Do udziału w spotkaniu zaproszono przedstawicieli samorządów lokalnych z terenów najbardziej zagrożonych powodziami i podtopieniami: Elbląga, Braniewa, Nowego Miasta Lubawskiego i Kętrzyna.

Wojewoda poinformował, że do monitorowania sytuacji w całym województwie zaangażowane zostały wszystkie służby. Podkreślił, że konieczne jest również monitorowanie mostów i wiaduktów w miejscach, gdzie może wystąpić zalanie lub podtopienie. Ważne jest również, aby w każdej z gmin, zwłaszcza tych zagrożonych powodzią, wyznaczone zostały specjalne punkty, w których ewentualnie przebywać będą osoby ewakuowane z miejsc zagrożonych zalaniem. Najlepiej, aby były to miejsca, w których możliwe będzie rozlokowanie dużej liczby osób, a także zapewnienie im dostępu do bieżącej wody pitnej i gorących posiłków. Obiekty takie muszą być pod stałym nadzorem ośrodków pomocy społecznej.

W pełnej gotowości do przeprowadzenia akcji przeciwpowodziowej pozostają wszystkie jednostki straży pożarnej oraz policja. W ewentualne działania zabezpieczające w razie potrzeby ma włączyć się również wojsko, które zgodnie z zapewnieniami Ministra Obrony Narodowej, w możliwie jak najkrótszym czasie uruchomi wszystkie procedury dotyczące wykorzystania sprzętu potrzebnego do przeprowadzenia akcji.
R E K L A M A
Już teraz wojsko włączyło się do akcji mającej zapobiegać spiętrzeniu wody. Przy użyciu środków wybuchowych usuwane są zlodowacenia na ciekach wodnych oraz zatory.

Wojewoda podkreślił, że należy zadbać również o to, aby w punktach newralgicznych zgromadzić odpowiednie rezerwy piasku i worków, a także zadbać o stan sprzętu, który miałby być użyty podczas akcji przeciwpowodziowej.

Jak wynika z prognoz długoterminowych, przedstawionych przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w lutym utrzymać mają się niskie temperatury, ale niewykluczone są niestety kolejne opady śniegu. W związku z tym już teraz centra zarządzania kryzysowego funkcjonujące we wszystkich gminach województwa muszą na bieżąco monitorować sytuację pogodową, a także stan techniczny wałów przeciwpowodziowych. Konieczne są również całodobowe dyżury osób dysponujących bieżącą wiedzą i kompetencjami w zakresie procedur stosowanych w sytuacji zagrożenia powodziowego.

Jeśli więc prognozowany stan zagrożenia będzie wysoki, natychmiast powiadomione zostaną wszystkie stosowne służby, a także struktury sił zbrojnych.

- W tej chwili najważniejsze jest skrupulatne, całodobowe monitorowanie sytuacji w całym województwie, szczególnie na terenach newralgicznych. Wszystkie służby pozostają w pełnej gotowości. Stosowne procedury przećwiczyliśmy już w październiku ubiegłego roku podczas powodzi w rejonie Żuław, dlatego mam nadzieję, że w razie wystąpienia stanu zagrożenia poradzimy sobie z tym problemem. Niemniej jednak musimy mieć świadomość, że sprawa jest poważna i ani na chwilę nie możemy rezygnować z czujności w tym zakresie - powiedział wojewoda.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.