Utwory Arama Chaczaturiana, ormiańskiego kompozytora muzyki poważnej, dyrygenta i pedagoga wypełnią program najbliższego koncertu symfonicznego w olsztyńskiej filharmonii. W piątkowy (5.02) wieczór przez Orkiestrą symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej stanie dyrygent Piotr Sułkowski. Pierwsze skrzypce grać będzie jeden z najwybitniejszych skrzypków młodego pokolenia Janusz Warwowski.
Piotr Sułkowski jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej, dyrektorem artystycznym Barbakan Festiwal, pierwszym gościnnym dyrygentem Signature Symphony Orchestra Tulsa OK (USA), założycielem i dyrektorem Orkiestry Kameralnej Forum Sinfonia, p.o. dyrektora artystycznego i pierwszym dyrygentem Opery Krakowskiej (2006-2007), dyrektorem muzycznym Opery Wildwood Festival w Little Rock AR (USA 2000 - 2006).
Od początku swej artystycznej działalności zaliczany przez krytykę do grona wybijających się talentów dyrygenckich. Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Krakowie, najpierw na Wydziale Wychowania Muzycznego (1993), później dyrygentury (1996) w klasie prof. J. Katlewicza. Podczas studiów doskonalił swoje umiejętności jako stypendysta Internationale Bachakademie na kursach mistrzowskich, prowadzonych przez H.Rillinga i J.E.Gardinera w Niemczech, a także w USA, jako stypendysta Oregon Bach Festival.
Już w czasie studiów aktywnie uczestniczył w życiu muzycznym Krakowa współtworząc festiwal „Forum Młodych Kompozytorów” oraz zakładając na Akademii Muzycznej w Krakowie orkiestrę kameralną Sinfonietta (obecnie Forum Sinfonia). Wraz z orkiestrą zdobył wówczas prestiżową I nagrodę „za najlepsze wykonanie” utworów, przyznawaną przez kapitułę dziennikarzy i krytyków muzycznych. Odbył z tym zespołem liczne tournee zarówno w kraju jak i zagranicą (m.in. USA, Wielka Brytania, Niemcy, Hiszpania) i nadal kontynuuje działalność koncertową.
W uznaniu sukcesów otrzymał Stypendium Twórcze Prezydenta Miasta Krakowa. Współpracuje z wieloma orkiestrami, a także zajmuje się pracą dydaktyczną. Od 1993 roku prowadzi chór i orkiestrę Państwowej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej im. F. Chopina w Krakowie, z którą co roku odbywa tournee do Francji, gdzie realizuje programy edukacyjne dla francuskiej młodzieży.
Od 2007 rozpoczął także współpracę z wydziałem wokalnym Akademii Muzycznej w Krakowie, prowadząc zespoły operowe ze studentami. Obecnie jest w trakcie realizacji przewodu doktorskiego na tej Uczelni. Miłośnik i propagator muzyki W. Kilara. Wykonał wraz z licealną orkiestrą i chórem wiele jego dzieł, wśród których na szczególną uwagę zasługuje wykonanie Missa pro pace w Katedrze Berlińskiej z okazji 65. rocznicy wybuchu II wojny światowej w roku przystąpienia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r.
Jako dyrektor artystyczny Opery Krakowskiej rozpoczął stałą współpracę Opery Krakowskiej z Akademią Muzyczną w Krakowie, realizując w sezonie 2006/2007 dwie pełne produkcje operowe: Orfeusz i Eurydyka Glucka i Dydona i Eneasz Purcella.
Posiada w swoim repertuarze bardzo bogaty zbiór utworów symfonicznych, od wczesnego baroku do utworów współczesnych oraz ponad 30 oper i baletów. Jeszcze jako asystent współpracował przy realizacji opery Montecchi e Capuleti z Richardem Bonynge. Wykonał jako kierownik muzyczny 24 premiery operowe, w tym kilka prawykonań. Między innymi w listopadzie 2007 r. podczas Festiwalu Muzyki Polskiej, w ramach obchodów Roku Szymanowskiego we współpracy z PWM dokonał światowego prawykonania nieznanej operetki K. Szymanowskiego Loteria na mężów czyli narzeczony nr 69.
Zrealizowany przez P. Sułkowskiego w 2004 r. w Krakowie Gwałt na Lukrecji został uznany na Bydgoskim Festiwalu Operowym za najlepszy spektakl roku. Współtwórca Krakowskiej Opery Kameralnej, z którą zrealizował kilka produkcji.
W 2007 r. wraz z zespołem Opery Krakowskiej wykonał światowe prawykonanie oratorium krakowskiego kompozytora D. Reguckiego Cracovia est, będącego kulminacją obchodów Jubileuszu 750-lecia Lokacji Miasta Krakowa.
Honorowy członek jury XII Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Ady Sari w Nowym Sączu. Współorganizator i manager Konkursu Dziecięcych Zespołów Kameralnych „Wiosna Młodych Kameralistów” odbywającego się od 2001 roku w Krakowie. Pomysłodawca i dyrektor artystyczny Festiwalu Barbakan, odbywającego się w XIII Barbakanie w okresie letnim w Krakowie.
W lipcu 2008 roku w ramach Festiwalu „Rozstaje” poprowadził jubileuszowy koncert, odbywający się na Rynku Głównym w Krakowie w wykonaniu Orkiestry Akademii Beethovenowskiej i światowej sławy solisty - Gheorghe Zamfira.
Zrealizował nagranie z muzyką Bartłomieja Chajdeckiego do serialu historycznego „Czas Honoru”, którego emisja rozpocznie się we wrześniu w TVP 2 z takimi aktorami w roli głównej jak: Jan Englert, Maciej Zakościelny, Jan Wieczorkowski, Antoni Pawlicki i Jakub Wesołowski.
Janusz Wawrowski jest jednym z najwybitniejszych polskich skrzypków młodego pokolenia. Ukończył z wyróżnieniem Uniwersytet Muzyczny w Warszawie, w klasie profesora Mirosława Ławrynowicza. Studiował również u profesora Yaira Klessa oraz u Salvatore Accardo.
Laureat I nagrody Konkursu im. Stanisława Serwaczyńskiego, II nagrody Konkursu im. Rodziny Grobliczów oraz III nagród międzynarodowych konkursów w Kloster Schöntal, Konkursu im. Louisa Spohra we Freiburgu oraz Konkursu Skrzypcowego im. Dawida Ojstracha w Odessie. Zdobywca nagród dla najlepszego uczestnika międzynarodowych kursów mistrzowskich Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu, Keshet Eilon (Izrael) oraz Sächsischen Meisterkurse w Dreźnie. Rozwój jego wybitnych zdolności artystycznych był wielokrotnie wspierany przez stypendia Ministerstwa Kultury.
Januszowi Wawrowskiemu towarzyszyły między innymi Orkiestra Filharmonii Narodowej, Sinfonia Varsovia, Polska Orkiestra Radiowa, Orkiestra Kameralna „Aukso”, Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”, Südwestdeutsche Philharmonie, Orkiestra Filharmonii Bohuslava Martinu, Orkiestra Filharmonii w Odessie, Sinfónica de la Juventud Venezolana Simón Bolívar. Współpracuje z najlepszymi polskimi dyrygentami, wśród których są Łukasz Borowicz, Gabriel Chmura, Agnieszka Duczmal, Jerzy Maksymiuk oraz Antoni Wit. Koncertował w Albert and Victoria Museum w Londynie, Filharmonii Narodowej w Warszawie, Teatro Teresa Carreño w Caracas, De Doelen Concertgebouw w Rotterdamie, Grosser Saal Uniwersytetu Mozarteum w Salzburgu, The Opera House w Tel Avivie, Filharmonii w Odessie, Filharmonii we Lwowie.
Występował na wielu renomowanych festiwalach w Polsce i zagranicą, między innymi na Festiwalu Hoffmannowskim w Poznaniu, Festiwalu Mecklenburg-Vorpommern (Niemcy) oraz Festiwalu Muzyki Kameralnej w Carlscronie (Szwecja).
Janusz Wawrowski dokonał wielu archiwalnych nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej. Nagrał również solową partię skrzypiec do muzyki z hollywoodzkiego filmu „Evening” autorstwa zdobywcy Oskara Jana A. P. Kaczmarka.
Janusz Wawrowski jest jedynym polskim skrzypkiem, który wykonuje podczas jednego koncertu 24 Kaprysy Niccolo Paganiniego. W 2007 roku ukazała się debiutancka płyta artysty z nagraniem wszystkich Kaprysów Paganiniego, wydana przez CD Accord, która otrzymała wiele entuzjastycznych recenzji oraz nominację do Fryderyków 2008.
Janusz Wawrowski gra na współczesnym instrumencie wykonanym przez Wojciecha Topę.
W programie piątkowego koncertu znajdą się: koncert skrzypcowy, Suita z baletu „Gajane” oraz Suita z baletu „Spartakus” nr 1.
Z D J Ę C I A