W Olsztynie odbywa się konferencja Międzynarodowej Sieci Miast Cittaslow. Organizatorem konferencji jest warmińsko-mazurski urząd marszałkowski, który jest inicjatorem utworzenia polskiej sieci miast Cittaslow. Założycielami sieci na Warmii i Mazurach, obok samorządu województwa, są cztery miasta z województwa: Reszel, Bisztynek, Biskupiec i Lidzbark Warmiński.
- Promujemy region, promują się największe miasta województwa warmińsko-mazurskiego, a teraz rozwijamy międzynarodową sieć miast Cittaslow - mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.
- Cieszę się, że samorządy z Warmii, Mazur i Powiśla wykorzystują szanse na podnoszenie swojej atrakcyjności turystycznej. W małych miasteczkach też można rozwijać turystykę i można się o tym przekonać w krajach, gdzie turystyka jest ważną gałęzią gospodarki. Do dużych, sławnych miast jeździmy na wycieczki czy imprezy, ale wypoczywać zwykle wolimy w miejscach spokojniejszych, mniej tłocznych. W miasteczkach, gdzie nikt się nie spieszy, nie ma zgiełku, hałasu, tłumów, a na zabytkowej starówce nie ma barów z fast-foodem, tylko miłe knajpki z przysmakami regionalnej kuchni. Stowarzyszenie składa się z władz administracyjnych miast liczących mniej niż 50 tys. ludności, które zobowiązały się pracować nad poprawą jakości życia ich mieszkańców. Aby stać się jednym z miast Cittaslow, należy spełnić liczne warunki, dotyczące wielu dziedzin: ochrony środowiska, infrastruktury miejskiej, ochrony produktów lokalnych, turystyki i promocji itp.
Międzynarodowe Stowarzyszenie miast Cittaslow jest organizacją non profit i jej celem jest promowanie i rozpowszechnianie kultury dobrego życia. Ruch narodził się w 1999 r. we Włoszech w celu rozszerzenia filozofii Slow Food na społeczności lokalne, przybliżenia ich do koncepcji dobrego życia oraz przeniesienia tej koncepcji w praktyce do życia codziennego.
Członkostwo w Stowarzyszeniu oznacza ustawiczne zaangażowanie w rozwijanie projektów i poprawę tych warunków. W ramach Sieci Miast Cittaslow podejmowane są liczne inicjatywy: szkolenia w edukacji żywieniowej, projekty ochrony lokalnych produktów i rzemiosł, rozszerzenie strefy ruchu dla pieszych, kontrola jakości powietrza itp.
Podkreśla się, że bycie „slow” nie oznacza zostania w tyle, lecz oznacza używanie nowych technologii w taki sposób, aby sprawić, że niewielkie miasta staną się idealnym miejscem do życia.
W programie olsztyńskiej konferencji znalazły się wystąpienia specjalistów dot. m.in. problemów i szans rozwojowych małych miast. Uczestnicy konferencji odwiedzą też warmińsko-mazurskie miasta należące do sieci Cittaslow: Lidzbark Warmiński, Reszel, Bisztynek i Biskupiec.