Zasypanymi śniegiem uliczkami Klebarka Wielkiego przeszedł dziś (31.01) kolorowy i rozśpiewany korowód kolędników. W kolędniczym zajściu uczestniczyli Szwajcarzy, Węgrzy i Polacy, którzy przyjechali do Klebarka Wielkiego, by poznawać bożonarodzeniowe zwyczaje i tradycje, a w szczególności kolędy innych narodów.
„Kolęda” to tytuł pierwszej z sześciu sesji realizowanego przez Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie projektu „Laboratorium Tradycji 2010”. Celem projektu jest poznawanie kultury i tradycji narodów Europy, przekazywanie ich animatorom kultury, instytucjom kulturalnym, środowiskom artystycznym, nauczycielom i młodzieży, po to, by ocalić je od zapomnienia.
Dzisiejszą sesję rozpoczęły warsztaty, podczas których biorące w nich udział zespoły prezentowały kolędy charakterystyczne dla swoich regionów. Potem kolędniczy orszak przeszedł ulicami Klebarka, odwiedzając po drodze niektóre zagrody. Na podwórzach kolędnicy ze Szwajcarii intonowali śpiew w formule archaicznego wielogłosowego jodłowania. Grali też na górskich dzwonkach, których wiele mieli przytwierdzonych do jodłowych ubrań. Natomiast goście z Debreczyna na Węgrzech popisywali się strzelaniem z bata i śpiewaniem własnych kolęd. Polskie kolędy i zwyczaje kolędnicze prezentowali artyści ze Stowarzyszenia Teatr Węgajty.
Wieczorem kolędnicy spotkali się na biesiadzie kolędniczej. W kościele w Klebarku zaprezentowali też dramat liturgiczny wg XII-wiecznego rękopisu.
R E K L A M A
Jutro kolędnicy odwiedzą Węgajty i Jonkowo. W środę rozpoczną pobyt na Podlasiu, gdzie realizowana będzie druga część kolędowej sesji.