Nowy budynek SG w Bezledach (fot. WMOSG)
Otwarcie nowych placówek Straży Granicznej, unowocześnienie systemów teleinformatycznych, utworzenie punktu kontaktowego w drogowym przejściu granicznym w Bezledach, usprawnienie kontroli na drogach poprzez doposażenie placówek w terminale mobilne z dostępem do systemów krajowych i europejskich to tylko niektóre z licznych planów Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie na rozpoczynający się 2010 rok. M.in. o tych planach mówiono podczas dwudniowej odprawy kadry kierowniczej WMOSG, związanej z podsumowaniem działalności Straży Granicznej na Warmii i Mazurach w minionym roku.
Straż Graniczna przeobraża się w wiodącą służbę imigracyjną. Z tego powodu Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej, realizując ustawowe zadania w zakresie kontroli legalności pobytu cudzoziemców i zatrudnienia cudzoziemców zintensyfikował swoje działania. W ubiegłym roku po raz pierwszy pracodawcy nielegalnie zatrudniający obywateli państw trzecich musieli pokryć zasądzone koszty wydalenia cudzoziemców do rodzinnego kraju.
Na drogi Warmii Mazur już wyjechały schengenbusy - mobilne stanowiska kontroli ułatwiające realizację ustawowych zadań w zakresie ochrony szlaków komunikacyjnych. Ale to tylko początek przeobrażeń. Straż Graniczna wzbogaci się także o sprzęt teleinformatyczny oparty o nową technologię.
Strategiczną sprawą dla Straży Granicznej jest też utworzenie punktu kontaktowego (Focal Point) w Placówce SG w Bezledach, co spowoduje, że drogowe przejście graniczne w Bezledach stanie się ważnym ogniwem w systemie konsultacji Państw Członkowskich UE. Delegacje zagraniczne wizytujące WMOSG wielokrotnie podkreślały, że polskie służby graniczne są bogato wyposażone i nie odstępują standardem krajom europejskim.
Polska Straż Graniczna bardzo szybko przeobraziła się z formacji uczącej się w nauczającą. Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej ma szeroki w tym udział. W 2006 roku kolejne misje ewaluacyjne przed przystąpieniem Polski do Schengen wizytowały przejścia graniczne i placówki, by ocenić stan przygotowań. Dziś doświadczeni oficerowie służą radą nowym członkom misji wizytującym, z kolejnych państw starających się o wstąpienie do Schengen.
Wspomnieć należy także o rozwoju infrastruktury. Warmińsko-Mazurski Oddział Straży Granicznej pozyskuje kolejne środki finansowe z Norweskiego Mechanizmu Finansowego, Programu Modernizacji Policji, Straży Granicznej Państwowej Straży Pożarnej i Biura Ochrony Rządu. Dzięki temu już w niedługim czasie funkcjonariusze z placówek w Węgorzewie i Baniach Mazurskich przeprowadzą się do nowych siedzib, a ruszą budowy kolejnych obiektów dla placówek w Górowie Iławeckim i Braniewie.