Wojewoda Podziewski napisał list do ministra Sawickiego
Polski Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka chce badać wyprodukowane na Warmii i Mazurach mleko w Bydgoszczy. Skutkiem takiej decyzji będzie likwidacja olsztyńskiego Laboratorium Oceny Mleka, a to oznacza m.in. utratę pracy przez ok. 20 osób. Na likwidację Laboratorium nie godzi się wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski, który w specjalnym liście zaproponował ministrowi rolnictwa przejęcie Laboratorium przez Warmińsko-Mazurski ZHBiPM.
Z podobną propozycją wojewoda wystąpił W grudniu ubiegłego roku wojewoda do Prezydenta Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka w Warszawie. Federacja nie zmieniła jednak swojego stanowiska.
Z likwidacją Laboratorium nie zgadzają się też lokalni producenci mleka. Chcą więc przejąć badania, tym bardziej, że ustawa z 29 czerwca 2007 roku o „Organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich” umożliwia przejęcie i samodzielne prowadzenie oceny wartości użytkowej bydła bez niepotrzebnego „balastu” jakim jest nadmiernie rozwinięta administracja w Federacji.
Jak argumentują hodowcy bydła i wojewoda, oddział Laboratorium w Olsztynie posiada zdolność samofinansowania się z opłat hodowców za wykonywane usługi. Obecnie ok. 80% środków jest wykorzystywane na finansowanie Oddziału i Laboratorium Oceny Mleka, natomiast pozostałe 20% wpływów oraz całość należnej dotacji na postęp biologiczny przejmowana jest przez Centralę.
Likwidacja laboratorium i przeniesienie go do Bydgoszczy, utrudni w praktyce kontakt hodowcy z laboratorium. Marginalizacja Oddziału i likwidacja laboratorium będzie mieć także wymiar społeczny. Oznacza bowiem wprost likwidację 9 stanowisk pracy bezpośrednio w laboratorium, a wraz ze stanowiskami ogólno-administracyjnymi, związanymi między innymi z przetwarzaniem informacji, problem dotyczy około 20 osób.
Województwo warmińsko- mazurskie jest regionem o charakterze rolniczym, korzystnych warunkach do chowu i hodowli bydła i dużym potencjale rozwoju tej gałęzi produkcji. Stały wzrost pogłowia krów objętych kontrolą użytkowości może świadczyć o bardzo dużym potencjale rozwoju hodowli bydła. Populacja krów stanowi ponad 207 tys. szt., obecnie pod oceną jest ok. 45 tys. krów w 1220 oborach. Ocenianych gospodarstw przybywa, a w związku z tym wzrasta liczba wykonywanych analiz mleka przez Laboratorium.
Laboratorium Oceny Mleka, funkcjonujące w Olsztynie wykonuje rocznie około 400 tys. analiz mleka. Z uwagi na swoje niemal centralne położenie, umożliwia dogodny kontakt z hodowcami bydła, przez co koszty dostarczania prób są optymalne. Organizacja pracy, położenie laboratorium, sposób dostarczania próbek, wysokiej jakości sprzęt, a także współpraca z zootechnikami powodują, że czas od próbnego udoju, wykonania badania do otrzymania wyniku przez hodowcę, jest bardzo krótki. Wykonywane badania są na wysokim poziomie jakościowym, czego dowodem jest uzyskana akredytacja nadana przez Polskie Centrum Akredytacji.
Laboratorium Oceny Mleka znajduje się w jednym budynku wraz z działami: przetwarzania danych, dokumentacji hodowlanej Oddziału PFHBiPM oraz innymi organizacjami działającymi na rzecz rolnictwa, przez co umożliwia rolnikom załatwienie wielu różnych spraw w jednym miejscu.
- Przejęcie od Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Laboratorium Oceny Mleka w Olsztynie jest w pełni uzasadnione - napisał wojewoda w liście do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.