Nie pomogło kilkunastoosobowe „pospolite ruszenie” rodziców i nauczycieli ze szkół podstawowych nr 32 i 33 w Olsztynie, które stawiło się dziś (27.01) na LVII sesji Rady Miasta Olsztyna. Z dniem 31 sierpnia szkoły te zostaną wchłonięte przez SP nr 34. Tak zdecydowali radni. Za likwidacją podstawówek na Wiecherta i Stramkowskiej głosowało 12. radnych, pozostałych 9. obecnych na sali sesyjnej wstrzymało się od głosu.
Nie pomogło kilkunastoosobowe „pospolite ruszenie” rodziców i nauczycieli ze szkół podstawowych nr 32 i 33 w Olsztynie, które stawiło się dziś (27.01) na LVII sesji Rady Miasta Olsztyna. Z dniem 31 sierpnia szkoły te zostaną wchłonięte przez SP nr 34. Tak zdecydowali radni. Za likwidacją podstawówek na Wiecherta i Stramkowskiej głosowało 12. radnych, pozostałych 9. obecnych na sali sesyjnej wstrzymało się od głosu.
O zamiarze likwidacji niektórych olsztyńskich szkół podstawowych i gimnazjów pisaliśmy już kilkakrotnie. Przypomnimy więc jedynie, że wśród kilku zagrożonych likwidacją szkół znalazły się podstawówki nr 32 i 33 na olsztyńskim Osiedlu Pieczewo. Jak twierdzą ratuszowe władze, celem likwidacji niektórych placówek edukacyjnych w mieście jest zoptymalizowanie struktury edukacji publicznej w Olsztynie, a co za tym idzie, lepsze wykorzystanie niemałych pieniędzy łożonych corocznie na edukację dzieci i młodzieży.
Propozycje odpowiedzialnego za edukację w mieście wiceprezydenta Olsztyna Jerzego Szmita i dyrektora wydziału edukacji Hanny Kowalskiej spotkały się z protestami, zarówno ze strony rodziców uczniów, których miały dotknąć zmiany, jak i personelu szkół. Prowadzone w tej sprawie konsultacje społeczne spowodowały pewne ustępstwa ze strony ratusza. M.in. odstąpiono od pierwotnego zamiaru likwidacji Gimnazjum nr 15 w Gutkowie, włączając tę szkołę do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Gutkowie.
Nie udało się jednak rodzicom i nauczycielom uratować szkół nr 32 i 33. Dziś (27.01), podczas LVII sesji Rady Miasta prezydent Olsztyna przedstawił radnym projekt uchwały o zamiarze likwidacji tych szkół oraz rozszerzeniu siedziby SP nr 34 o obiekty po zlikwidowanych szkołach.
Obrońcy likwidowanych szkół mieli dziś ostatnią okazję, by przekonać radnych do głosowania przeciwko projektowi uchwały likwidującej szkoły. Głos w obronie szkoły zabierali rodzice, nauczyciele i przedstawiciel Rady Osiedla Pieczewo. Mówiono m.in. o zaprzepaszczeniu dorobku likwidowanych szkół, o pogorszeniu warunków kształcenia młodych mieszkańców miasta, o pogorszeniu bezpieczeństwa uczniów, o wątpliwych korzyściach finansowych wynikających z likwidacji, o roli przeznaczonych do likwidacji szkół w integracji mieszkańców Pieczewa i wreszcie o konieczności zwolnień z pracy nauczycieli i pracowników szkoły.
Na słowa obrońców szkół odpowiedzieli m.in. prezydenci Piotr Grzymowicz i Jerzy Szmit.
- Utrzymanie olsztyńskich szkół pochłania ponad 50% bieżących wydatków budżetu miasta - powiedział m.in. prezydent Grzymowicz. -
Nie ma w Polsce drugiego dużego miasta, w którym nakłady na oświatę byłyby tak wysokie.-
W ostatnich latach liczba uczniów w Olsztynie zmniejszyła się o 5 tys. - dodał wiceprezydent Szmit. -
To tak jakby zlikwidować 20 szkół. A u nas nic się nie zmieniło. Musimy zrestrukturyzować naszą oświatę, bo za kilka lat istniejący stan może wpędzić miasto w spore kłopoty finansowe.Radnym przypomniano też treść jeszcze „ciepłej” uchwały Rady Miasta Olsztyna z 24 września 2008 roku, w której radni zobowiązali prezydenta do „optymalizacji struktury sieci oświatowej”. Gdy jeszcze prezydent zgłosił autopoprawkę do projektu uchwały, która gwarantowała pracę wszystkim nauczycielom po likwidacji szkół, sprawa wydawała się być przesądzona. Potwierdziło to głosowanie. Za likwidacją szkół głosowało 12. radnych, a pozostałych 9. wstrzymało się od głosu.
Wynik głosowania jest wymowny również w tym kontekście, że opinia komisji edukacji Rady Miasta w sprawie likwidacji szkół była negatywna. Na tę opinię złożyły się głosy trzech radnych, którzy nie chcieli likwidacji, dwóch, którzy byli za likwidacją i trzech, którzy wstrzymali się od głosu. Dziś na sesji głosów przeciwnych likwidacji już nie było.
Przyjęcie uchwały oznacza, że szkoły podstawowe nr 32 i 33 przestaną istnieć z dniem 31 sierpnia br., zaś uczniowie i nauczyciele tych szkół przejdą pod skrzydła SP nr 34, chociaż nauka odbywać się będzie w dotychczasowych obiektach przy ul. Wiecherta i Stramkowskiej.
Z D J Ę C I A