Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
19:27 23 listopada 2024 Imieniny: Adeli, Felicyty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
waclawbr | 2010-01-16 23:55 | Rozmiar tekstu: A A A

Rozmiłowani w festiwalach

Olsztyn24
Festiwal Baśni to oferta dla małych i dużych | Więcej zdjęć »

Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie rozkochał się w festiwalach. Wielu mieszkańców Olsztyna pamięta jeszcze o letnich imprezach o festiwalowej formule, że wspomnimy chociażby o Fotomotiv Festiwalu czy festiwalu podróżniczym Strefa Przygody, a tu kolejne, tym razem w wersji zimowej, festiwalowe propozycje. Od piątku (15.01) w Kamienicy Naujacka trwa I Festiwal Baśni „Nie za górami, nie za lasami”.

- Takie zgrupowanie imprez o podobnym profilu, skierowanych do podobnego odbiorcy, jest ciekawe, bardziej nośne, niż robienie pojedynczych „strzałów” - wyjaśnia Małgorzata Sieniewicz z olsztyńskiego MOK. - Pokazanie różnych aspektów imprez z różnych dziedzin kultury i sztuki, imprez, które mają jakiś wspólny temat, wspólny motyw, jest bardziej interesujące. W krótkim czasie widz ma do wyboru wiele propozycji i albo wybierze coś dla siebie, albo uczestniczy we wszystkich wydarzeniach.

Festiwal Baśni skierowany jest przede wszystkim do najmłodszych mieszkańców miasta, ale MOK nie zapomniał też o ich rodzicach.

- W Olsztynie nie ma zbyt wiele imprez dla dzieci, a takie, gdzie zajęcie mają i dzieci, i rodzice, należą do rzadkości - mówi Małgorzata Sieniewicz. - Wiadomo, że dzieci na ogół przychodzą na wydarzenia razem z rodzicami. My podczas Festiwalu Baśni rodziców również „zagospodarowujemy”. Oczywiście, każdy może posłuchać koncertów, obejrzeć przedstawienie czy wystawę, ale niektóre propozycje, np. warsztaty plastyczne, skierowane są wyłącznie do dzieci. W tym czasie rodzice znajdują się „pod opieką” profesjonalistów, którzy przykładowo prowadzą warsztaty poświęcone roli książki w wychowaniu młodych ludzi. W czasie takich warsztatów rodzice dowiadują się, jak książka oddziałuje na dziecko, jak wybierać książki, by były pożyteczne, by dzieciom nie szkodziły, czym kierować się przy tych wyborach i w ogóle, dlaczego książka jest ważna.
R E K L A M A
Pierwszy Festiwal Baśni rozpoczął się piątkowym spotkaniem z Markiem Samselskim - olsztynianinem, podróżnikiem i publicystą, autorem felietonów, opowiadań, piosenek i współautorem książki „Baju Baj Patataj”, pełnej zabawnych dziecięcych rymowanek.

Bardziej wypełniony był drugi dzień Festiwalu, sobota.

- W Galerii Amfilada przygotowaliśmy wystawę książek dla dzieci, które uzyskały najwyższe oceny w prestiżowym konkursie na „Książkę Roku 2009” - mówi Małgorzata Sieniewicz. - Ta wystawa, to „świeża rzecz”, jeszcze nie pokazywana. Po ekspozycji w Olsztynie wystawa pojedzie do Poznania.

Obok wystawy książek swoje prace ulokowały trzy pochodzące z Warszawy ilustratorki dziecięcych wydawnictw: Krystyna Lipka-Sztarbałło, Lidia Głażewska-Dańko i Małgorzata Bieńkowska. Ekspozycja obejmuje nie tylko książkowe ilustracje, ale również zabawki i elementy makiet, bo projektowaniem tego rodzaju przedmiotów autorki również się zajmują. Goście z Warszawy poprowadzą w niedzielę warsztaty plastyczne dla dzieci.

Inne z dzisiejszych propozycji programowych I Festiwalu Baśni, to koncert poezji śpiewanej dla najmłodszych „Jak wygląda wiatr?”. Wiersze Danuty Gessler i Danuty Wawiłow śpiewała Ania Broda, a towarzyszyli jej Magda Niedźwiedź (wiolonczela), Łukasz Złakowski (pianino) i Witold Broda (instrumenty perkusyjne). Po koncercie artyści śpiewali razem z dziećmi.

Drugi dzień festiwalu zakończyło spotkanie z Edwardem Lutczynem, artystą plastykiem znanym z rysunków satyrycznych, karykatur i ilustracji oraz plakatów, zarówno dla najmłodszych, jak i do dorosłych. Uczestnicy spotkania na żywo mogli obserwować jak powstają rysunki kreślone ręką artysty.

Najciekawiej zapowiada się ostatni festiwalowy dzień - niedziela. Już w południe rozpoczną się wspomniane wyżej warsztaty dla dzieci i dorosłych. O 15.00 odbędzie się wernisaż wystawy „Książka Roku 2009”, a potem rozpocznie się zwiedzanie Kamienicy Naujacka, przemienioną w Bajkową Krainę. Najciekawsze wydarzenie organizatorzy Festiwalu zachowali na koniec.

- To będzie gratka nie tylko dla najmłodszych - mówi Małgorzata Sieniewicz. - Opowiadacze ze Stowarzyszenia „Grupa Studnia O.” przedstawią bajkę turecką z muzyką na żywo. Takie opowiadanie historii, bajek i baśni, mitów i eposów z różnych kultur staje się bardzo popularne w Europie. Opowiadacze udowodnią, że dzieci potrafią słuchać, nawet jeżeli nie ma przy tym reklam lub kolorowych obrazków.

W imieniu Miejskiego Ośrodka Kultury zapraszamy na ostatni dzień festiwalowych prezentacji. Początek już o godz. 12.00.

Z D J Ę C I A
G A L E R I A :
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Galeria zdjęć do artykułu
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.