(fot. archiwum)
Już dziś (15.01) rozpoczyna się I Festiwal Baśni „Nie za górami, nie za lasami”. Wydarzenie skierowane nie tylko do najmłodszych mieszkańców miasta przygotował Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie.
W programie Festiwalu znajdują się:
» 15 stycznia (piątek), godz. 18.00, Kamienica Naujacka MOK„Baju Baj Patataj” - spotkanie z Markiem Samselskim
Bohater spotkania Marek Samselski to olsztynian, podróżnik i publicysta. Jest autorem felietonów, opowiadań, piosenek i współautorem książki „Baju Baj Patataj” pełnej zabawnych dziecięcych rymowanek, które zilustrowała Iwona Bolińska - Walendzik.
» 16 stycznia (sobota), godz. 16.00, Kamienica Naujacka MOK „Jak wygląda wiatr?” - koncert nie tylko dla dzieci.W czasie koncertu poezji śpiewanej dla najmłodszych wystąpią: Ania Broda (śpiew), Magda Niedźwiedź (wiolonczela), Łukasz Złakowski (pianino) i Witold Broda (instrumenty perkusyjne).
Po występie - wspólne śpiewanie
» 16 stycznia (sobota), godz. 18.00, Kamienica Naujacka MOK Spotkanie z Edwardem Lutczynem, artystą plastykiem znanym z rysunków satyrycznych, karykatur i ilustracji oraz plakatów, zarówno dla najmłodszych, jak i do dorosłych.
» 17 stycznia (niedziela), godz. 12.00, Kamienica Naujacka MOK„Bajanie - ilustrowanie” - warsztaty plastyczne dla dzieci Prowadzenie: Krystyna Lipka - Sztarbałło
Warsztaty przeznaczone są dla dzieci młodszych (przedszkole, pierwsze klasy szkoły podstawowej), rozmowa o pracy ilustratora, współpracy ilustratora i pisarza, procesie powstawania książki, analiza tekstu książki NIC. W tym samy czasie odbywają się warsztaty z rodzicami i chętnymi nauczycielami z pozostałymi ilustratorkami na temat pracy z książką. Prowadzenie: Małgorzata Bieńkowska, Lidia Głażewska-Dańko.
» 17 stycznia (niedziela), godz. 15.00, Kamienica Naujacka MOK„Obrazki z książek” - wernisaż wystawy dla dzieci Wystawa ilustracji książkowych, które zdobyły nagrody w dziedzinie literatury i grafiki książkowej dla dzieci i młodzieży w konkursie „Książka Roku 2009”. Nagrody te przyznawane są przez Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych - Polską Sekcję IBBY. Ponadto w czasie wystawy swe ilustracje książkowe zaprezentują Małgorzata Bieńkowska, Krystyna Lipka-Sztarbałło i Lidia Głażewska-Dańko.
Po wernisażu - bajkowe zwiedzanie Kamienicy.
» 17 stycznia (niedziela), godz. 16.00, Kamienica Naujacka MOKBajka z muzyką na żywo w wykonaniu opowiadaczy ze Stowarzyszenia „Grupa Studnia O.”
„Grupa Studnia O.” to pierwsze w Polsce stowarzyszenie opowiadaczy bajek, którzy czerpią swe opowieści z różnorodnej tradycji literatury ustnej: bajek i baśni, mitów i eposów z różnych kultur, tworzą też historie autorskie. W programie bajka „Zakochany obłok”.
„Zakochany Obłok” - bajka turecka dla dzieciJak wygląda świat zaklęty we flecie, co to w niego derwisz dmucha? Jak ze złym Kara Sejfi walczy Obłok? Na czyje czoło narobił gołąb? Wystarczy, że wymówimy razem proste zaklęcie, a na zaczarowanym dywanie odwiedzimy Fleci Kraj i jego mieszkańców. Poznamy mądrego derwisza i piękną Ajszę, Zająca, Gołębia i Obłok. Wymyślimy fortele, które wyprowadzą w pole Kara Sejfiego. Wyruszymy też karawaną, i każdy będzie mógł choć przez chwilę jej przewodzić. Stworzymy też ekran teatru cieni i zaanimujemy przygody
bohaterów, użyczając im naszych głosów.
Program na motywach bajki tureckiego poety Nazima Hikmeta. Opowiadają: Agnieszka Ayşen Kaim oraz Paweł Górski Muzyczna oprawa na tradycyjnych instrumentach: daf i setar oraz nej.
Stowarzyszenie „Grupa Studnia O.” to pierwsze w Polsce stowarzyszeniem opowiadaczy. Źródłem naszych opowieści jest bogata i różnorodna tradycja literatury ustnej: bajki i baśnie, mity i eposy z różnych kultur a także historie autorskie. Sztukę opowiadania traktujemy jako indywidualną twórczość artystyczną, inspirowaną tradycją, lecz wpisującą się w kontekst współczesności. Praktykę opowiadania historii łączymy z rozległą działalnością animacyjną i edukacyjną.
W imieniu organizatora - Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie, zapraszamy do Kamienicy Naujacka, na I Festiwal Baśni.