Jutro (8.01) w sali koncertowej Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie wystąpi bardzo popularny przed laty zespół „Skaldowie”. Towarzyszyć mu będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii pod dyrekcją Janusza Przybylskiego. Początek koncertu o godz. 19.00.
Przed olsztyńską publicznością wystąpią bracia Andrzej (vocal, fortepian) i Jacek (vocal, skrzypce) Zielińscy, wspomagani przez Stanisława Deję (fortepian) i Barbarę Matusiak (wiolonczela).
Andrzej Zieliński to wybitny polski kompozytor, aranżer, pianista, organista i wokalista. Debiutował w czasie studiów w Akademii Muzycznej w Krakowie jako pianista Teatru Piosenki Hefajstos. W roku 1965 założył Skaldów, dla których skomponował swe najpopularniejsze piosenki, i których prowadził do czasu wyjazdu z Polski.
W roku 1981 zamieszkał w USA, gdzie występuje w klubach Chicago i Nowego Jorku. Często jednak przylatuje do Polski, by koncertować z reaktywowanymi przez brata Jacka Skaldami.
Piosenki pisał także dla Maryli Rodowicz, Łucji Prus, Stana Borysa i innych. Współpracował z Agnieszką Osiecką, Wojciechem Młynarskim czy Leszkiem A. Moczulskim.
Wielokrotny laureat festiwalu w Opolu. W roku 2000 wydał solową płytę „Znów od zera”. W 2005 nagrał pierwszy od 25 lat wspólny ze Skaldami i bratem Jackiem album „Harmonia świata” (CD Polskie Radio, 2006). W 2007 roku nawiązał współpracę z gdańskim, klasycznym pianistą, Stanisławem Deją, z którym dokonał rekapitulacji na dwa fortepiany swego najważniejszego dorobku kompozytorskiego w ramach projektu „Skaldowie na dwa fortepiany”. W tym projekcie obu pianistów wspiera Jacek Zieliński oraz młoda „prześliczna” wiolonczelistka, Kasia Głoszkowska z Żagania. Koncert „Skaldowie na 2 fortepiany”, jako podwójny album CD, opublikowało w 2008 roku Polskie Radio
Jacek Zieliński jest wokalistą, trębaczem, skrzypkiem, aranżerem i kompozytorem. Ukończył liceum muzyczne w klasie skrzypiec, studiował w klasie altówki na WSM w Krakowie. Od momentu reaktywowania Skaldów (1987 r.) - lider i odpowiedzialny za sprawy organizacyjne zespołu. Twórca spektaklu muzycznego „Pieśń nad pieśniami, czyli Ballada człowieka o miłości” (1980 r.) do słów Wiesława Dymnego. Skomponował także popularne misterium kolędowe „Moje Betlejem” oraz wiele piosenek, w tym słynną „Nie domykajmy drzwi”.
Podczas piątkowego koncertu publiczność usłyszy:
- „Jutro odnajdę Ciebie”, „Wszystko mi mówi, że mnie ktoś pokochał”, „Medytacje wiejskiego listonosza”,
-„Cała jesteś w skowronkach”, „Bas”, „Od wschodu do zachodu słońca”, „Króliczek”, „Kochali my, kochali”,
- „Wierniejsza od marzenia”, „Wieczór na dworcu w Kansas City”, „Wszystkim zakochanym”, „Krywaniu, Krywaniu”,
- „Prześliczna wiolonczelistka”, „Nie całuj mnie pierwsza”, „Świat cały z Tobą”, „Mieszkasz w moim śnie”,
- „W żółtych płomieniach liści”, „Z kopyta kulig rwie”, „Księżyc we włosy”, „Szanujmy wspomnienia”,
- „Po śniegu, po kolędzie”, „Ciemno tej nocy betlejemskiej było”, „Będzie kolęda”
Muzyka Skaldów to nie jedyna propozycja Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej na ten tydzień. W niedzielę (10.01) o godz. 11.00 w sali koncertowej filharmonii rozpocznie się Koncert Rodzinny - Poranek Symfoniczny dla dzieci pt. „Mamy Nowy Rok”.
Wykonawcami koncertu będą:
- Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
- Janusz Przybylski - dyrygent
- Piotr Boruta z Czocherem - prowadzenie koncertu.
W programie koncertu:
- Symfonia Dziecięca - Leopold Mozart (J. Haydn),
- Uwertura do opery „Wilhelm Tell” Gioacchino Rossiniego,
- Suita pt. „Wlazł kotek na płotek” - Henryka Czyża,
- Temat z filmu „Misja” - Ennio Morricone (arr. B. Jarmołowicz),
- „Colonel Bogey March” z filmu Most na rzece Kwai - Malcolma Arnolda,
- Marsz pt. „The Stars And Stripes Forever” - Johna Philipa Sousy.
Z D J Ę C I A