Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
09:32 23 listopada 2024 Imieniny: Adeli, Felicyty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Sprawy społeczne
inf.pras. | 2010-01-07 13:57 | Rozmiar tekstu: A A A

Co stwierdził WIIH?

Olsztyn24

Podlegający wojewodzie warmińsko-mazurskiemu Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Olsztynie, pod koniec minionego roku przeprowadził kontrole z zakresu prawidłowości funkcjonowania sklepów spożywczych oraz jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych, a także rzetelności obsługi konsumentów w 99 sklepach spożywczych (Dobre Miasto, Barczewo, Wipsowo, Gietrzwałd, Świątki, Boguchwały, Liwa, Mierki, Olsztynek, Klebark Wielki, Łyna, Stawiguda). W trakcie kontroli szczególną uwagę zwrócono na zagadnienia związane z obsługą klientów, badając przede wszystkim legalizację przyrządów pomiarowych, prawidłowość uwidaczniania cen, przestrzeganie dat ważności oferowanych produktów i aktualność orzeczeń lekarskich zatrudnionego personelu.

Nieprawidłowości stwierdzono w 81 placówkach. Polegały one m.in. na:

- posługiwaniu się przyrządami pomiarowymi z nieaktualnymi cechami legalizacji - 40 przypadków,

- braku wywieszek cenowych - 63 sklepy,
R E K L A M A
- oferowaniu towarów po upływie dat ważności - nieprawidłowości w 12 placówkach; zakwestionowano 99 partii towaru

- braku w 19 placówkach aktualnych orzeczeń lekarskich u pracowników.

Za stwierdzone wykroczenia 69 osób ukarano grzywnami na 10 050 złotych, 9 osób pouczono, w stosunku do 3 osób skierowano wnioski o ukaranie do sądu.

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Olsztynie, pod koniec ubiegłego roku przeprowadził również kontrole na terenie Szczytna. Objęto nimi 16 sklepów spożywczych i 2 hurtownie. Nieprawidłowości stwierdzono w 10 placówkach, m.in.: towary oferowane po upływie dat ważności, brak wywieszek cenowych, nieaktualne cechy legalizacji przyrządów pomiarowych, nieaktualne książeczki zdrowia.

Skontrolowano również 52 placówki, które handlują artykułami nieżywnościowymi. Nieprawidłowości stwierdzono w 49 placówkach, m.in. naruszenie przepisów ustawy o języku polskim, nie uwidoczniono informacji wymaganych przepisami ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

W gastronomii skontrolowano 9 placówek, w 7 stwierdzono nieprawidłowości. W obrocie były przeterminowane produkty, nie uwidaczniano gramatur oferowanych potraw, wagi miały nieaktualne cechy legalizacji.

Za stwierdzone wykroczenia 60 osób ukarano grzywnami na kwotę 8700 złotych, 9 osób pouczono, w stosunku do 2 osób skierowano wnioski o ukaranie do sądu.

Wojewódzki Inspektorat Inspekcji Handlowej w Olsztynie, pod koniec ubiegłego roku, przeprowadził też kontrole jakości substancji dodatkowych oraz prawidłowości oznakowania sosów, majonezów, ketchupów, musztard. Kontrole przeprowadzono w 3 sklepach sieci handlowych, 3 hurtowniach i 1 placówce detalicznej. Ogółem zbadano 62 partie zimnych sosów, kwestionując jakość 2 partii.

W jednym z sosów tatarskich stwierdzono wyższą zawartość wody, natomiast w sosie chilli stwierdzono wyższą wartość PH. Z tytułu pogorszonej jakość wstrzymano przekazanie do obrotu 1 partię sosu majonezowego.

Należy zauważyć, że w ostatnich latach nastąpiły zmiany upodobań kulinarnych. Konsumenci poszukują nowych doznań smakowych, coraz większym zainteresowaniem cieszą się potrawy egzotyczne, do których wykorzystywane są różnego rodzaju sosy. Producenci nadążają za zapotrzebowaniem rynku, czego przykładem może być np. majonez, który produkowany jest o różnych smakach i o różnej zawartości tłuszczu. Duża konkurencja wymusza również dobrą jakość produktów. Wprawdzie zakwestionowano jakość 10 badanych sosów, ale nie były to wady dyskwalifikujące.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.