Warmińsko-Mazurski Okręg Polskiego Związku Niewidomych w Olsztynie należy do tych organizacji pozarządowych w województwie, w których tradycja wigilijnych spotkań jest najdłuższa. W tym roku reprezentanci ponad 4 tys. członków PZN na Warmii i Mazurach spotkali się w auli Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego przy ul. Głowackiego w Olsztynie.
-
Kiedy w 1975 roku objąłem funkcję dyrektora zarządu Warmińsko-Mazurskiego Okręgu PZN wprowadziłem zwyczaj wigilijnych spotkań, nie tylko w Olsztynie, ale we wszystkich dwudziestu kołach PZN w regionie - mówi Tadeusz Milewski, dyrektor zarządu Warmińsko-Mazurskiego Okręgu PZN. -
Zawsze przed Bożym Narodzeniem spotykamy się, rozmawiamy, dzielimy się opłatkiem, składamy sobie życzenia. Tak jak w każdej rodzinie, bo niewidomi i niedowidzący stanowią jedną, wielką rodzinę.Wśród gości honorowych wigilijnego spotkania znaleźli się m.in. prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz, arcybiskup senior Edmund Piszcz i dyrektor olsztyńskiego Caritas ks. Roman Lompa. W świąteczną atmosferę wprowadził Tadeusz Machela z zespołu „Kapela Jakubowa”, śpiewając kolędy i pastorałki.
Spotkanie przy wigilijnym stole było okazją do krótkich podsumowań mijającego roku.
- To był dobry rok - mówi krótko Tadeusz Milewski. -
Pracy było dużo, ale niesienie pomocy niewidomym i niedowidzącym sprawiało nam wielką radość.Jednym z większych wyzwań, jakie w tym roku stanęło przed władzami Okręgu PZN w Olsztynie, było przystąpienie do realizacji projektu „Pomagać innym”. Celem programu wspieranego środkami Unii Europejskiej i realizowanego we współpracy z Warmińsko-Mazurskim Sejmikiem Osób Niepełnosprawnych w Olsztynie oraz Grupą Olsztyńska Szkoła Biznesu, jest promowanie filantropii. Temu celowi służyły m.in. zorganizowane w tym roku imprezy: „Przywróćmy blask Stadionowi Leśnemu”, turnieje tenisowy i golfowy, a także I Forum Gospodarcze.
- Chcemy przekonać biznesmenów z Warmii i Mazur, że niesienie pomocy potrzebującym opłaca się nie tylko beneficjentom, ale również filantropom - wyjaśnia Tadeusz Milewski. -
Głównie temu celowi służyły organizowane w ramach projektu imprezy, adresowane przede wszystkim do przedsiębiorców. Jakie będą tego efekty, przekonamy się niebawem, kiedy rozpoczniemy akcję promującą przekazywanie 1% podatku dochodowego na rzecz warmińsko-mazurskich organizacji pożytku publicznego, działających na rzecz osób niepełnosprawnych.Oczekiwania władz Okręgu PZN w Olsztynie na nadchodzący nowy 2010 rok nie są zbyt wygórowane.
-
Życzymy sobie, by następny rok nie był gorszy od mijającego - mówi dyrektor Milewski. -
Nasze obawy budzi jednak pomysł likwidacji Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Liczymy, że ten pomysł nie zostanie zrealizowany. Nie ma co ukrywać - środki finansowe funduszu są podstawą rehabilitacji zdrowotnej i społecznej osób niewidomych i niedowidzących. Bez tych pieniędzy niewidomi nie poradzą sobie w „konfrontacji” z osobami pełnosprawnymi.
Z D J Ę C I A