Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
20:11 22 listopada 2024 Imieniny: Cecylii, Stefana
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Oświata, edukacja
waclawbr | 2009-12-17 21:14 | Rozmiar tekstu: A A A
Podsumowania projektów Rządowego programu na rzecz społeczności romskiej

Bachtałe Chavore chlubą SP 2

Olsztyn24
Bachtałe Chavore | Więcej zdjęć »

Olsztyńska Szkoła Podstawowa nr 2 od 2004 roku uczestniczy w rządowym programie na rzecz społeczności romskiej. Jego celem jest wspomaganie rozwoju dzieci romskich z uwzględnieniem ich indywidualnych możliwości, preferencji, specyfiki narodowościowej oraz kulturowej. Dzisiaj (17.12) w „dwójce” podsumowano tegoroczne dokonania w ramach programu.

- Od 2004 roku w naszej szkole zrealizowaliśmy 25 projektów, których zadaniem było przybliżenie uczniom, nauczycielom i pracownikom szkoły, ale także mieszkańcom Olsztyna kultury i tradycji romskich - mówi Iwona Jasińska, dyrektor SP 2. - Z jednej strony staramy się pielęgnować tę kulturę i tradycje, a z drugiej strony kładziemy nacisk na integrację szkolnej społeczności.

W tym roku w szkole realizowano pięć projektów na rzecz dzieci romskich. Były wśród nich projekty o charakterze socjalnym (wyprawka dla ucznia, ubezpieczenie dzieci od następstw nieszczęśliwych wypadków), ale przede wszystkim projekty promujące romską kulturę.

- Udało nam się pozyskać dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na wydanie pierwszej, historycznej płyty dziecięcego zespołu Bachtałe Chavore (Szczęśliwe Dzieciaki) - mówi dyrektor Jasińska. - Na płycie znalazło się 16 utworów z muzyką i piosenkami romskimi. Wyprodukowaliśmy 200 egzemplarzy tej płyty. Teraz będziemy je rozdawać uczniom naszej szkoły i rodzicom. To będzie doskonały prezent pod świąteczną choinkę.
R E K L A M A
Zespół Bachtałe Chavore jest chlubą szkoły. Ten złożony z 15. dzieci romskich zespół występuje nie tylko na szkolnych imprezach, ale coraz częściej pokazuje się na zewnątrz. Można powiedzieć, że w Olsztynie odnosi sukcesy artystyczne.

Zespół powstał w listopadzie 2004 r. z inicjatywy rodzica Mariusza Brzezińskiego. Wtedy nosił nazwę Mury Kałe (Czarne Jagody). W 2008 roku opiekę artystyczną nad zespołem przejął Adam Fedorowicz, prezes stowarzyszenia Hitano. Zespół zmienił więc nazwę na Bachtałe Chavore. Zadaniem zespołu jest tworzenie pomostu kulturowego, budującego pozytywną opinię o dzieciach romskich, zachęcanie do rozwijania zdolności, umiejętności a także motywowanie do nauki przez przynależność do zespołu szkolnego. Działalność zespołu przyczynia się do integracji dzieci romskich z pozostałymi uczniami SP 2, buduje szacunek innych uczniów do mało znanej kultury i tradycji Romów, a także promuje postawę otwartości na inne kultury wśród Romów.

- Jednym z realizowanych w tym roku w naszej szkole projektów finansowanych przez MSWiA, była promocja zespołu Bachtałe Chavore - mówi Iwona Jasińska. - Efektem naszych działań jest nie tylko wspomniana wcześniej płyta CD, ale również promujący zespół kalendarz szkolny na lata 2009/2010.

W kalendarzu można znaleźć nie tylko fotografie zespołu i jego członków, ale także historię i osiągnięcia Bachtałe Chavore. Są też informacje o stypendystach Programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce.

- Nasze dzieci są jedyną grupą w Polsce, które systematycznie od 2004 roku uzyskują tytuł laureata lub finalisty konkursu stypendialnego - wyjaśnia dyrektor Jasińska. - To duży sukces, zarówno dla szkoły, jak i uczniów. Laureaci konkursu stypendialnego otrzymują 2 tys. zł. To duża kwota. Ale najważniejsze jest, że ktoś zauważył ich artystyczny talent.

W tym roku szkolnym w „dwójce” zrealizowano też projekt „Czy nas znasz?”. Projekt miał za zadanie promowanie kultury i tradycji romskich wśród najmłodszych uczniów szkoły. Brali oni udział w licznych konkursach wiedzy. Ci, którzy uzyskali najwięcej punktów dziś odebrali nagrody.

Dyrektor Jasińska podkreśla, że inicjatywy integrujące polskie i romskie dzieci, uczące szacunku do pewnych odrębności kulturowych i mentalnych, nie byłyby możliwe do zrealizowania, gdyby nie finansowe wsparcie Rządu Polskiego, w imieniu którego działa Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

- Jak wyliczyłam, od 2004 roku szkoła otrzymała na realizację projektów w ramach rządowego Programu na rzecz społeczności romskiej około 200 tys. zł - mówi pani dyrektor. - Moim zdaniem, to dobrze wydane pieniądze.

Z D J Ę C I A
REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.