Warmińsko-Mazurskie Kuratorium Oświaty zorganizowało dziś (17.12) konferencję szkoleniową zatytułowaną „Sytuacja dziecka w rodzinie migrującej zarobkowo - prawne, ekonomiczne i psychologiczno-pedagogiczne skutki migracji”. Problem dzieci pozostawianych samotnie w Polsce przez rodziców wyjeżdżających za granicę „za chlebem” zauważyło Ministerstwo Edukacji Narodowej i zaleciło przeprowadzenie szkolenia dla osób i instytucji zainteresowanych losem pozostawionych bez opieki dzieci.
Uczestnikami konferencji byli pracownicy powiatowych centrów pomocy rodzinie, miejskich i gminnych ośrodków pomocy społecznej, powiatowych urzędów pracy oraz kuratorzy rodzinni - zawodowi i społeczni, przedstawiciele policji.
- Ideą szkolenia jest zapoznanie z problematyką skutków migracji zarobkowej pracowników tych instytucji, do których często trafiają osoby planujące wyjazdy zarobkowe oraz członkowie rodzin, w których emigracja stała się już faktem - mówi Danuta Kryszałowicz, wizytator w Warmińsko-Mazurskim Kuratorium Oświaty w Olsztynie. -
Uczestnikom konferencji zostanie przekazana wiedza z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, prawa oświatowego oraz psychologiczno-pedagogicznych skutków zjawiska. Informacje te pomogą nieść wsparcie rodzinom dotkniętym skutkami migracji zarobkowej.Podczas konferencji występowali psycholodzy, specjaliści z zakresu prawa rodzinnego i cywilnego oraz specjalista od prawa oświatowego.
- Olsztyńskie Kuratorium dwukrotnie diagnozowało problem - mówi Danuta Kryszałowicz. -
Wiemy, że problem jest. I ani my, ani żadna inna instytucja nie jest w stanie powstrzymać zjawiska, ale możemy rodzicom pomagać, dostarczać im informacji, budować świadomość ich odpowiedzialności za dzieci pozostawione w kraju, ale również dostarczać informacji, że można dziecko zabrać ze sobą, że ma ono możliwości edukacji za granicą. Takie informacje rodzice mogą uzyskać zarówno w przedszkolu, jak i w szkole.
-
Ale nie zawsze rodzice w szkole chcą powiedzieć, że ich dziecko zostaje samo bez opieki - dodaje Danuta Kryszałowicz. -
Często o swoich problemach mówią pracownikom opieki społecznej, mówią w biurach i urzędach pracy. I dlatego chcieliśmy pracowników tych urzędów i instytucji zapoznać z problematyką i dostarczyć podstawowej wiedzy, by oni dalej mogli pokierować krokami rodziców.
Z D J Ę C I A