Gdy wczoraj, 13 grudnia, w 28. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce pod olsztyńskim Pomnikiem Wolności Ojczyzny zaśpiewali uczniowie Liceum Ogólnokształcącego nr 4 w Olsztynie, wielu słuchaczy nie mogło wyjść z podziwu. „Dziwny jest ten świat” Czesława Niemena, czy „Mury” Jacka Kaczmarskiego w wykonaniu młodych artystów, przygotowanych przez prof. Elżbietę Jakubek, wywołały aplauz uczestników patriotycznej uroczystości, przypominającej wprowadzenie stanu wojennego. Dziś (14.12) niektórzy mogli usłyszeć te pieśni po raz drugi. Tym razem podczas „żywej” lekcji historii w Liceum nr IV.
- Absolwentem naszego liceum był Marcin Antonowicz, ofiara stanu wojennego - mówi Lech Przybylski, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Olsztynie, w którego skład wchodzi LO IV. -
Dlatego mamy szczególny obowiązek moralny pamiętać o stanie wojennym i jego ofiarach. Od kilku lat w rocznicę wprowadzenia stanu wojennego organizujemy patriotyczne uroczystości z udziałem osób represjonowanych w stanie wojennym, kombatantów i osób zasłużonych dla Polski.Patriotyczne spotkania w LO IV odbywają się m.in. z inicjatywy olsztyńskiego Stowarzyszenia Osób Represjonowanych w Stanie Wojennym „Pro Patria”, któremu prezesuje Władysław Kałudziński.
-
Wcześniej współdziałaliśmy z wieloma szkołami, głównie z Liceum nr III przy ul. Sybiraków - mówi Władysław Kałudziński. -
Doszliśmy jednak do wniosku, że nasze działania są zbyt rozproszone i gdy nas zabraknie, może być tak, że nie będzie miał kto pamiętać o stanie wojennym i jego ofiarach. Dlatego nawiązaliśmy ścisłą współpracę w LO nr IV, którego uczniem był zamordowany w stanie wojennym Marcin Antonowicz. I od kilku lat przychodzimy do tej szkoły, by spotkać się z młodzieżą i podzielić się z nią naszymi przeżyciami i doświadczeniami. Takie „żywe” lekcje historii mają bardzo duży wpływ na postawy młodego pokolenia.
Spostrzeżenie Władysława Kałudzińskiego potwierdza dyrektor Przybylski.
-
Jestem pewien, że takie spotkania zmieniają postawy młodych ludzi - mówi.
- Uważam, że wychowanie patriotyczne musi się wiązać z jakimiś konkretami, bo młodzież najlepiej rozumie konkrety. Takim konkretem jest męczeńska śmierć ich kolegi i absolwenta. Takie wydarzenia wprowadzają naszych uczniów do dorosłego życia i do tej skomplikowanej historii Polski. A spotkania młodzieży z żywymi świadkami historii, to bardzo dobra lekcja i historii, i patriotyzmu. W tym roku, dla przypomnienia wydarzeń stanu wojennego, w LO nr IV zorganizowano konkurs wiedzy o stanie wojennym. Podczas dzisiejszego spotkania laureaci konkursu odebrali dyplomy i nagrody. Wręczył je Władysław Kałudziński. Uczniowie przygotowali też inscenizacje, wiersze i pieśni, odwołujące się do wydarzeń stanu wojennego.
W spotkaniu z licealistami, obok osób represjonowanych w stanie wojennym, wzięli udział kombatanci II wojny światowej i Sybiracy. Do LO nr IV przybył też wiceprezydent Olsztyna Jerzy Szmit oraz przewodniczący Regionu Warmińsko-Mazurskiego NSZZ Solidarność Józef Dziki.
Z D J Ę C I A
G A L E R I A :