Na cmentarzu św. Jakuba w Olsztynie odsłonięto dziś (9.12) odrestaurowany XIX-wieczny nagrobek polskiego burmistrza Olsztyna Jakuba Rarkowskiego. Renowacja nagrobka tego bardzo zasłużonego dla rozwoju Olsztyna burmistrza była możliwa dzięki pieniądzom zebranym podczas tegorocznej kwesty na rzecz ratowania starych cmentarzy. W akcję odrestaurowania zabytkowego nagrobka zaangażowało się Towarzystwo Upiększania Miasta Olsztyna, którego patronem jest właśnie Jakub Rarkowski.
-
Jakub Rarkowski jest wyjątkową postacią w historii Olsztyna - mówi Andrzej Bobrowicz, naczelnik Towarzystwa Upiększania Miasta Olsztyna. -
Gdyby nie podstawy, które zrobił jako burmistrz Olsztyna w latach 1836 - 1865, później miasto nie dokonałoby takiego skoku cywilizacyjnego na przełomie XIX i XX wieku. Pewnie pojawiłyby się tutaj tramwaje, gaz, prąd, tylko znacznie później. Jakub Rarkowski rządził Olsztynem w trudnym okresie. Miasto było dość zniszczone, przede wszystkim po epoce napoleońskiej. Do tego dochodziła klęska głodu. Klęski ognia Olsztyna też nie omijały.
-
W takich czasach przyszło Rarkowskiemu organizować miasto, by spełniało normy miasta nowoczesnego - mówi Andrzej Bobrowicz. -
Dzięki jego pierwszym inwestycjom, miasto wyszło poza mury obronne i zaczęło zagospodarowywać Górne i Dolne Przedmieście. Istniejące od średniowiecza przedmieścia straciły charakter wiejski, zaczęły znikać stamtąd stodoły, stajnie, natomiast pojawiły się tam kamienice, które dzisiaj tworzą nasze Śródmieście.
Zasługą Jakuba Rarkowskiego jest też budowa Jakubowa. 150 lat temu burmistrz Rarkowski wymyślił nazwę dla Jakubowa i postanowił wybudować tam park, miejsce wypoczynku dla mieszkańców miasta, które do dziś spełnia tę rolę. On również odkrył nazwę Kortowo, Kiedy został właścicielem majątku na przedmieściach, sięgnął do starych zapisków i do zapomnianej nazwy Corto, która pojawiła się już w akcie lokacyjnym miasta. Ta nazwa funkcjonuje również do dziś.
-
To Jakub Rarkowski stworzył podwaliny nowoczesnego na tamte czasy miasta - dodaje Andrzej Bobrowicz. -
On też powołał pierwsze w Olsztynie Towarzystwo Upiększania Miasta. Dlatego jest patronem reaktywowanego w tym roku Towarzystwa. Uznaliśmy więc, że dobrze byłoby odnowić nagrobek naszego patrona w 137. rocznicę jego śmierci. Co ciekawe ten nagrobek jest jedynym zachowanym nagrobkiem burmistrzów Olsztyna sprzed II wojny światowej.W dzisiejszej uroczystości na cmentarzu św. Jakuba, oprócz naczelnika i członków Towarzystwa Upiększania Miasta Olsztyna wzięli udział historycy Janusz Jasiński i Jan Chłosta, członkowie Stowarzyszenia na Rzecz Ratowania Cmentarzy na Warmii i Mazurach oraz przedstawiciele Urzędu Miasta Olsztyna w osobach Tadeusza Prusińskiego, pełnomocnika Prezydenta Olsztyna oraz Macieja Rytczaka, dyrektora Wydziału kultury, promocji i turystyki. Odnowiony nagrobek poświęcił ks. proboszcz Andrzej Lesiński.
Z D J Ę C I A
F I L M Y