W poniedziałkowy (7.12) wieczór olsztyńska Urania gościła setki uczestników imprezy „Zdrowe i bezpieczne święta”. Celem imprezy było promowanie zdrowych i bezpiecznych zachowań, głównie wśród dzieci i młodzieży, w okresie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i między świętami a Nowym Rokiem. Głównymi organizatorami imprezy byli: Miejski Zespół Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Olsztynie oraz wydział zarządzania kryzysowego i ochrony Ludności Urzędu Miasta Olsztyna, wspomagani między innymi przez olsztyńską policję i Gazownię.
- Imprezę zorganizowaliśmy po raz ósmy - mówi Krzysztof Otoliński z Urzędu Miasta w Olsztynie. -
Zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Frekwencja na parkiecie była bardzo duża. Imprezę musimy uznać za wielki sukces organizatorów. Faktycznie, tłok na parkiecie Uranii był spory. Dziesiątki maluchów z rodzicami oraz uczniów szkół podstawowych i średnich brało udział w konkursach, grach i zabawach. Wielkim powodzeniem cieszyło się wesołe miasteczko ze zjeżdżalniami, trampolinami, piłeczkami i torami przeszkód. Długie kolejki ustawiały się też po darmową watę cukrową, serwowaną przez Mikołajów i Śnieżynki.
Oblegany był także prezentowany przez policjantów poduszkowiec Anakonda i stanowisko kryminalistyczne. Można też było nauczyć się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej na stanowisku przygotowanym przez ratowników medycznych ZHP. Na scenie występowały dzieci z Ośrodka Wsparcia przy ul. Wiecherta, które przygotowały inscenizację Jasełek, oraz Świąteczna Kapela z Dobrego Miasta z kolędami i piosenkami z repertuaru zespołu Abba. Nie zabrakło też Św. Mikołaja, który rozdawał wywalczone w konkursach nagrody i pozował do rodzinnych zdjęć.
-
Mam nadzieję, że cel imprezy został zrealizowany - mówi Krzysztof Otoliński. -
Było to widać chociażby po stanowisku wydziału zarządzania kryzysowego i ochrony Ludności Urzędu Miasta, które było przez cały czas oblegane, po materiały prewencyjne, czy też w celu wzięcia udziału w konkursach. Podobnie dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko przygotowane przez policjantów. Po raz pierwszy pojawił się też na tej imprezie nowy sponsor i uczestnik: Gazownia Olsztyńska. Konkurs wiedzy o gazie i zasadach postępowania z nim cieszył się sporym zainteresowaniem. Mam nadzieję, że dzieci coś z niego wyniosły. -
Zdecydowaliśmy się wspomóc imprezę, bo ma ona w nazwie zdrowie i bezpieczeństwo, a nasza firma promuje bezpieczeństwo użytkowania gazu ziemnego - mówi Marta Malinowska z działu marketingu Gazowni Olsztyńskiej. -
Bardzo zależy nam na tym, żeby już od przedszkola edukować dzieci i zwracać im uwagę, jak mają się zachowywać i postępować z urządzeniami gazowymi. Bo przy nieprawidłowym postępowaniu z urządzeniami gaz może być niebezpieczny!Do włączenia się w działania na rzecz bezpieczeństwa skłania Gazownię Olsztyńską wdrożona w tym roku strategia zrównoważonego rozwoju firmy.
-
Strategia ta dotyczy m.in. edukowania klientów, użytkowników gazu ziemnego, w zakresie bezpieczeństwa - wyjaśnia Marta Malinowska. -
Staramy się, i będziemy to robić coraz bardziej, wychodzić z ważnymi dla bezpieczeństwa informacjami do mieszkańców Olsztyna.Jednym z zadań Olsztyńskiej Gazowni na najbliższy czas będzie zapewne rozpropagowanie numeru alarmowego do pogotowia gazowego. Jak wykazał zorganizowany podczas imprezy przez Gazownię konkurs, wiedza o tym numerze nie jest powszechna.
-
Faktycznie, numer jest mało rozreklamowany, postaramy się to zmienić - mówi Marta Malinowska. -
Chcielibyśmy w przyszłym roku przy wszelkich imprezach miejskich dotyczących bezpieczeństwa promować numer 992, po to, żeby dzieci tak samo dobrze znały ten numer alarmowy pogotowia gazowego, jak dziś znają numer 112.
Z D J Ę C I A
G A L E R I A :