W sobotę, 5 grudnia, olsztyński zamek trzeszczał w szwach. Promocja już 12 wydania Kalendarza Olsztyńskiego pod redakcją Tomasza Śrutkowskiego zawsze ściąga tłumy, ale teraz spotkanie połączono jeszcze z wręczaniem nagrody Talent Roku i obchodami 5-lecia Fundacji Środowisk Twórczych, która między innymi tych talentów co roku poszukuje.
Gościem specjalnym wieczoru była Maria Frieman, córka Seweryna Pieniężnego, która okruchami wspomnień podzieliła się w specjalnej publikacji dla Kalendarza Olsztyńskiego. Dziękowała za możliwość przyjazdu do Olsztyna z Łodzi, której nie lubi, ale jest tam dla męża. Dzieląc się refleksjami rodzinnymi i historycznymi, wyraziła życzenie, abyśmy wszyscy wreszcie zaczęli zgodnie pracować dla Polski, a nie dla partii. Sala przyjęła to ogromnymi oklaskami.
Po części artystycznej z młodymi aktorami oraz po promocji kolejnego wydania Kalendarza Olsztyńskiego, wręczono statuetki i dyplomy tegorocznym laureatom nagrody Talent Roku.
Fundacji Środowisk Twórczych, powołanej 5 lat temu, od początku prezesuje Anna Wakar. Od trzech lat pod jej przewodnictwem kapituła tej Fundacji wyszukuje talentów, rozpatrując napływające wnioski co do kandydatur.
- Zależy nam na wskazywaniu osób działających twórczo, a nie zawsze dostrzeżonych lokalnie, bo mniej medialnych lub wręcz pozbawionych okazji do prezentacji - mówi Anna Wakar. -
Niekiedy rośnie potrzeba pokazania kogoś, kto żyje i tworzy obok nas. Nie można marnować potencjału, tej dobrej energii, która w tych ludziach jest. Co roku Fundacja przyjmuje wnioski w sprawie nagradzania osób z talentem. Zapraszam do kontaktu.W tym roku Kapituła Fundacji wskazała 8 laureatów, zgłoszonych przez różne środowiska i instytucje. Zawsze są to nagrody równorzędne. Laureatami zostali: ks. Jan Pietrzyk z Butryn (wiersze „Żabi romantyzm”), Karolina Nowotczyńska z Elbląga (skrzypaczka, wyróżniona na festiwalu w Niemczech), Sebastian Mierzyński z Olsztyna (kolejna książka z przygodowej serii „Pan Samochodzik i...” oraz scenariusz do dokumentalnego filmu o Napoleonie na Warmii i Mazurach), Jarosław Jaroszuk z Elbląga (laureat nagrody w konkursie National Geographic Polska za fotografie Tatr), Joanna Gruszka z Olsztyna (za kreacje aktorskie, min. w „Skąpcu Moliera”), Wojciech Łozowski z Olsztyna (autor tekstów i muzyki dla zespołu Afromental, nagrodzonego już w plebiscycie Superjedynki), Leszek Błaszkiewicz z Olsztyna (radioastronom z olsztyńskiego planetarium, wyróżniany przez ośrodki naukowe w Polsce), Grzegorz Krajewski, licealista z Olsztyna (projektuje miasta i wsie w trójwymiarze).
Po odbiór nagrody nie mógł przybyć oczekiwany przez młodszą część publiczności zespół Afromental - koncertuje we Włoszech. Fundacja Środowisk Twórczych zapewniła, że znajdzie termin, by nagrodę temu zespołowi wręczyć osobiście.
Laureaci nagród odbierali gratulacje z rąk prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza, wicemarszałek Urszuli Pasławskiej oraz z rąk głównych sponsorów wydarzenia - państwa Prusików. Uhonorowani dziękowali za wyróżnienie i deklarowali publicznie, że mają bodziec do dalszej twórczości. Dla niektórych z nich była to pierwsza tego rodzaju nagroda w życiu.
Wszystkim gratulujemy - powodzenia!
Z D J Ę C I A