(fot. KP)
Z okazji Dni Walki z Gruźlicy i Chorobami Płuc w sobotę (5.12) w Poradni Gruźlicy Szpitala Pulmonologicznego w Olsztynie zdiagnozowano pod kątem gruźlicy ponad 20. podopiecznych Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej. Badania obejmowały: zdjęcie rtg klatki piersiowej, pobranie plwociny oraz konsultację lekarską, a dodatkowo badanie poziomu ciśnienia i poziomu cukru we krwi. 9 grudnia 2009 roku badaniom zostaną poddani również pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej KOMBATANT.
Z badań wynika, że największy problem w zapobieganiu gruźlicy w Polsce stanowi niska wczesna wykrywalność choroby. Dlatego warto badać się regularnie. - Każdy z nas powinien raz na dwa lata robić prześwietlenie klatki piersiowej. Umożliwi to nie tylko wykrycie gruźlicy, ale także wielu innych schorzeń - mówią organizatorzy akcji.
Do podstawowych objawów gruźlicy zaliczamy:
- prowadzący do utraty wagi brak apetytu,
- kaszel, któremu towarzyszy odksztuszanie,
- nocne poty
- stany gorączkowe
- osłabienie
- szybkie męczenie
- ból w klatce piersiowej
- duszności
Gruźlica to choroba, którą najłatwiej zarazić się drogą kropelkową, toteż zakażeniu sprzyja kontakt z chorą, nie leczącą się osobą. Człowiek taki kichając lub kaszląc, uwalnia prątki gruźlicy, które unosząc się w powietrzu stanowią niebezpieczeństwo dla innych osób. Szacuje się, iż jeden prątkujący, nie poddany terapii człowiek może w ciągu roku zarazić nawet 15 osób.
Zachorowaniu na gruźlicę sprzyja:
- obniżona odporność
- choroby takie jak : cukrzyca, pylica
- niedożywienie
Niekiedy do zakażenia gruźlicą dochodzi droga pokarmową, poprzez spożycie produktów zawierających prątki. Są to jednak incydentalne przypadki, ryzyko zakażenia się tą drogą zwiększa np. spożywanie niegotowanego, lub niepasteryzowanego mleka.