Eksperci sugerują zburzenie stadionu OSiR i wybudowanie nowego
W Olsztynie powinien być zbudowany nowy stadion piłkarski, a najlepsza dla niego lokalizacja to kwadrat zamknięty ulicami Piłsudskiego, Leonharda, Pana Tadeusza i Dworcową. Takie wnioski wynikają z przygotowanych na zlecenie olsztyńskiego ratusza badań i analiz.
W udostępnionych przez Urząd Miasta materiałach, przygotowanych przez firmę Investment Support, można przeczytać, że większość z ankietowanych mieszkańców Olsztyna (w badaniu uczestniczyło prawie 1000 osób) chce, by w mieście powstał nowy stadion piłkarski. Co ciekawe, większość z ankietowanych nie uważa się za kibiców OKS 1945 i nie chodzi na mecze tego klubu.
Zdaniem ekspertów z firmy Investment Support, nowy stadion powinien powstać przy al. Piłsudskiego, mniej więcej w tym samym miejscu, w którym obecnie znajduje się stadion OSiR. Eksperci sugerują jednak, by nowy obiekt został bardziej odsunięty od ul. Leonharda lub od al. Piłsudskiego. Obok stadionu, w narożniku ulic Piłsudskiego i Leonharda, powinna powstać galeria handlowa, bowiem miasto Olsztyn „
wykazuje znaczące zapotrzebowanie na nowe powierzchnie handlowo-usługowe”.
Ponadto konsultanci IS twierdzą, że „
róg Alei Piłsudskiego oraz ulicy Leohnarda niesie ze sobą duży potencjał komercyjny. Jeśli udałoby sie obok WRCS i nowego stadionu zrealizować obiekt komercyjny, wówczas sam stadion zyskuje - przestaje być już tylko miejscem dla „kiboli”, staje się żywym elementem Miasta, zaczyna żyć w świadomości klientów galerii handlowej = a ci zwykle nie należą do subkultury „kiboli”.
Jeżeli miasto wyrazi zgodę na budowę galerii handlowej przy zbiegu al. Piłsudskiego i ul. Leonharda, to może liczyć na zainteresowanie inwestorów, gotowych wybudować również nowy stadion z własnych środków w zamian za grunt pod budowę galerii. Innym rozwiązaniem mogłaby być sprzedaż terenu pod galerie i realizacja stadionu z budżetu miasta, chociaż w takim wariancie prowadzone byłyby dwie, położone obok siebie, budowy.
Mając na względzie położenie i wielkość Olsztyna, a także potencjał klubu OKS 1945 Olsztyn, eksperci rekomendują budowę stadionu piłkarskiego o pojemności ok. 12 tys. widzów, z zadaszonymi trybunami, na którym można będzie organizować imprezy typu: koncerty, dożynki, wystawy, zjazdy. Nie polecają jednak stadionu, który będzie służył zarówno piłce nożnej, jak i lekkiej atletyce, bądź żużlowi.
„Posiadanie nowoczesnego obiektu piłkarskiego z pewnością będzie czynnikiem przyciągającym sponsorów, co w dłuższej perspektywie powinno przełożyć się na wyniki sportowe. Zlokalizowanie obok nowoczesnego Aquaparku, nowoczesnego obiektu handlowego z funkcja rozrywkową spowoduje poprawę wizerunku samego stadionu, może przyczynić się też do zwiększenia liczby kibiców i do poprawy wyników finansowych obiektu stadionu” - kończy swój raport Investment Support.