W wtorek (1.12) z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) obchodzony będzie Światowy Dzień Walki z AIDS. W tym dniu na całym świecie odbywają się konferencje, happeningi i akcje edukacyjne, dotyczące profilaktyki HIV/AIDS. W Olsztynie o problemie AIDS już dziś (28.11) przypomnieli członkowie Grupy Społecznych Instruktorów Młodzieżowych PCK, organizując happening na Starym Mieście.
-
1 grudnia to dzień, w którym powinniśmy pomyśleć chociaż przez chwilę o chorych na AIDS - mówi Paula Dmochowska z Grupy SIM. -
Nie chcemy czynnie walczyć z AIDS, ale solidaryzować się z osobami chorymi. Chcemy też zwrócić uwagę, że ten problem może również dotknąć nas, niekoniecznie z naszej winy. Panuje takie przekonanie, że osoba zakażona wirusem HIV, czy chora na AIDS, to np. narkoman, jakaś osoba z ulicy, a okazuje się, że może to być lekarz, czy ratownik, który ma kontakt z osobami chorymi. Nie można więc takich osób skazywać na odrzucenie.W ramach happeningu młodzi instruktorzy PCK chodzili po olsztyńskim Starym Mieście z tablicami informującymi, jak nie można się zarazić HIV. Rozdawali również ulotki informacyjne.
-
Nie zarazimy się poprzez podanie ręki, przez pocałunek, czy przez ukąszenie komara - wyjaśnia Paula Dmochowska. -
Warto o tym mówić, by obalać nieprawdziwe przekonania i mity.
Gdy zapadł zmrok, uczestnicy akcji ułożyli pod Wysoką Bramą wstążeczkę ze świeczek na znak solidarności z osobami chorymi.
Dzisiejszy happening był częścią bardziej rozbudowanej akcji PCK. 1 grudnia na stronie internetowej PCK ukażą się odpowiedzi na pytania ankietowanych uczniów w zakresie HIV/AIDS. Ponadto na telebimie przy Bristish School (al. Piłsudskiego) 30 listopada i 1 grudnia br. ukaże się spot PCK dotyczący solidarności z zakażonymi.
-
Stawiamy na przekaz wizualny, ponieważ chcielibyśmy dotrzeć do jak największej liczby mieszkańców - dodaje Paula Dmochowska.
Z D J Ę C I A