Prof. Wojciech Maksymowicz chce, żeby klinika powstała w Biskupcu
Rada Społeczna Szpitala Powiatowego w Biskupcu pozytywnie zaopiniowała udostępnienie oddziału pediatrii i alergologii na potrzeby Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego i utworzenie tam uniwersyteckiej kliniki pediatrii. - Chcemy, żeby klinika powstała w Biskupcu - mówi profesor Wojciech Maksymowicz, dziekan WNM UWM.
Pierwsze rozmowy w sprawie utworzenia w biskupieckim szpitalu uniwersyteckiej kliniki pediatrii miały miejsce ponad rok temu. Początkowo Rada Społeczna Szpitala Powiatowego im. Jana Mikulicza sceptycznie podchodziła do pomysłu.
- Bo nie było żadnych gwarancji, że uruchomienie kliniki nie przyniesie natychmiastowych strat finansowych - mówi Adam Sierzputowski, przewodniczący Rady Społecznej Szpitala Powiatowego i były starosta olsztyński.
W środę 25 listopada Rada Społeczna zmieniła jednak zdanie i podjęła uchwałę, która pozytywnie opiniuje udostępnienie oddziału pediatrii i alergologii szpitala w Biskupcu na potrzeby UWM i utworzenie tam uniwersyteckiej kliniki pediatrii.
- Ale zrobiliśmy to pod pewnymi warunkami, które powinna spełnić uczelnia - zastrzega Adam Sierzputowski.
Chodzi m.in. o kwestię wyposażenia kliniki w nowoczesny sprzęt i opłatę za studentów, którzy będą uczestniczyć w zajęciach dydaktycznych. Szczegółowe warunki brzegowe utworzenia uniwersyteckiej kliniki pediatrii zostały określone na piśmie. Do negocjacji z uczelnią powołany został też siedmioosobowy zespół, w którego skład weszli: przedstawiciele Rady Społecznej, przedstawiciele szpitala, jego dyrektor oraz przedstawiciele desygnowani przez Zarząd Powiatu.
Arkadiusz Paturej, wicestarosta olsztyński uważa, że utworzenie oddziału klinicznego w biskupieckim szpitalu, to działanie pionierskie i jednocześnie olbrzymia szansa rozwoju dla Biskupca i dla całego powiatu.
-
Nastąpiłoby podniesienie jakości usług przez kontakt z wiedzą uniwersytecką - mówi Arkadiusz Paturej. -
Dzieci z powiatu miałyby lepszy dostęp do świadczeń medycznych. Wzrosłaby też ranga naszej placówki. Trzeba jednak zadbać o to, żeby działalność kliniki nie zachwiała finansami szpitala. Mirosław Pampuch, starosta olsztyński dodaje, że powstanie kliniki pediatrii w Biskupcu byłoby dobrym początkiem rozwoju obszaru metropolitalnego.
-
Takie oddziały kliniczne, dzięki współpracy z uniwersytetem, mogłyby powstawać także w innych szpitalach powiatowych skupionych w obszarze metropolitalnym - uważa Mirosław Pampuch.
Uczelnia chce jak najszybciej doprowadzić do spotkania z zespołem negocjacyjnym z Powiatu, w celu omówienia szczegółów utworzenia kliniki.
-
Jesteśmy jak najbardziej zainteresowani tym, żeby klinika pediatrii powstała w Biskupcu - przekonuje profesor Wojciech Maksymowicz, dziekan Wydziału Nauk Medycznych UWM -
Chcemy rozszerzać oddziaływanie uniwersytetu na cały region. Poza tym, to, co widziałem w szpitalu w Biskupcu nie odstaje, a nawet momentami przewyższa, to co jest w placówkach wojewódzkich. Szpital w Biskupcu może złamać monopol pediatrii zastrzeżony dotychczas dla placówek wojewódzkich.Profesor Maksymowicz zapewnia, że klinika pediatrii w Biskupcu będzie wyposażona w nowoczesny sprzęt. W pierwszym rzędzie na pewno pojawi się ultrasonograf, a kolejne urządzenia będą kupowane w miarę posiadanych środków.
-
Liczę, że klinika pediatrii w Biskupcu mogłaby zacząć działać w połowie przyszłego roku, a studenci rozpoczęliby tam zajęcia z nowym rokiem akademickim, w październiku 2010 - prognozuje Wojciech Maksymowicz.