Wieża ciśnień stała się siedzibą miłośników kolei (fot. Elżbieta Mierzyńska) |
Więcej zdjęć »
25 listopada - to dzień Świętej Katarzyny i święto wszystkich kolejarzy. Warto pamiętać o tradycji tej służby, ale też zastanowić się nad przyszłością kolejarskiego zawodu. Kogo dziś potrzebuje polska kolej? Czym będzie ona za parę lat? Czy warto wiązać przyszłość gospodarki, transportu, ruchu pasażerskiego z kolejami? To wciąż pytania bez konkretnych odpowiedzi, tak jak i te, w których pytamy o to, co dało rozczłonkowanie wielkich, państwowych PKP na mniejsze spółki?
Sebastian Marszał, prezes Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei apeluje o szacunek dla środowiska ginących kolei. Reprezentuje jedną z organizacji, którym zależy na gromadzeniu pamiątek po kolejach, ale też apelować o zagospodarowanie mienia - żeby nie niszczało zamieniając się w ruiny. Z okazji Święta Kolejarza zaprasza na dworzec główny w Olsztynie do obejrzenia wystawy oraz zbiorów muzealnych, zlokalizowanych w wieży ciśnień przy parowozowni.
Przy Święcie Kolejarza proponujemy także zapoznanie się z fragmentem publikacji, zamieszczonej w „Świecie Kolei” 10/09 na temat dawnych odpraw pociągów międzynarodowych. Można przeczytać o tym, jak należy zachowywać się przy przejeździe tych pociągów.
(...)„ W Okólniku o przyjściu nowego rozkładu jazdy wydanym w 1947 roku przez DOKP Wrocław znajduje się informacja o uruchomieniu innego ważnego połączenia:
Od dnia 4 maja rozpoczynają planowo według nowego rozkładu swój bieg nowe pociągi ekspresowe (międzynarodowe) nr 1 - 4 komunikacji Gdynia - Praga - Gdynia z wagonami bezpośrednimi do Wiednia i Bazylei oraz z Warszawy do Kudowy Zdroju i z powrotem.Należy zwrócić uwagę na bieg tych pociągów. Zawiadowcy stacji obowiązani są osobiście spotykać te pociągi podczas przejścia przez stację. Dyżurni ruchu powinni być umundurowani i wyglądać schludnie. Stacje powinny być utrzymywane w należytej czystości. Do prowadzenia tych pociągów powinny być wyznaczone doborowe drużyny konduktorskie, odpowiednio umundurowane, przy czym przynajmniej jeden spośród konduktorów rewizyjnych powinien władać językiem obcym. Naczelnicy i organy kontrolne powinny jak najczęściej doglądać, ażeby zapewnić sprawność ruchu.”Sposób sformułowania tej informacji świadczy o tym, jakie znaczenie przywiązywano do uruchomienia nowego międzynarodowego połączenia kolejowego.
W imieniu Warmińsko-Mazurskiego Towarzystwa Miłośników Kolei oraz własnym przekazuję życzenia: Wszystkiego dobrego kolejarze!
Z D J Ę C I A