W Olsztynie odbyło się dziś (23.11) Forum Gospodarcze pod hasłem „Kreowanie wizerunku a społeczna odpowiedzialność biznesu”. Forum było jednym z elementów realizowanego od maja br. projektu „Pomagać innym”. Celem projektu jest promowanie wolontariatu i wspomagania osób niepełnosprawnych, które nie zawsze potrafią sobie same poradzić w zmieniającej się rzeczywistości.
- Dookoła nas jest tak wielu potrzebujących. Wiele osób niepełnosprawnych jest zagrożonych wykluczeniem społecznym, bo nie radzą sobie w świecie, który je otacza. Mkniemy naprzód, gospodarka się rozwija, zmieniają się wydawałoby się najtrwalsze podstawy społeczeństwa. W tym otoczeniu niepełnosprawni nagle zostali sami. Często deklarujemy, że chcemy im pomóc, często czynimy niewielkie kroki, które mają pomagać innym, ale to wszystko jest niewystarczające - mówi Tadeusz Milewski, dyrektor zarządu okręgu warmińsko-mazurskiego Polskiego Związku Niewidomych, kierownik projektu „Pomagać innym”.
- Nasze forum jest szansą na znalezienie odpowiedzi na zasadnicze pytanie: jak skutecznie pomagać innym? Jak zaangażować w wolontariat i filantropię wszystkie grupy społeczne. Głównie mam na myśli zaangażowanie przedsiębiorców, samorządów, administracji rządowej i organizacji pożytku publicznego. Projekt „Pomagać innym” realizuje Polski Związek Niewidomych Okręg Warmińsko-Mazurski, a partnerami są Grupa Olsztyńskiej Szkoły Biznesu i Warmińsko-Mazurski Sejmik Osób Niepełnosprawnych w Olsztynie.
-
Rolą takich przedsiębiorstw jak OSB jest działanie na rzecz pobudzania aktywności społecznej - mówi Piotr Popławski z Grupy OSB, specjalista ds. promocji projektu „Pomagać innych”. -
Włączyliśmy się w ten projekt ponieważ mamy nieprzeciętne możliwości, w tym przegląd sytuacji, jaka istnieje na rynku pracy. Prowadzimy liczne badania, realizujemy też szereg projektów społecznych. Możemy powiedzieć, Grupa OSB jest ekspertem w swojej dziedzinie.
W programie dzisiejszego Forum znalazły się wystąpienia Jacka Męciny z Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych „Lewiatan” pt. „Jak Firmy radzą sobie w kryzysie - między zagrożeniami a społeczną odpowiedzialnością biznesu”, Ewy Wojsławowicz z Fundacji Bankowej im. Leopolda Kronenberga nt. „Wolontariat w biznesie - program wolontariatu pracowniczego Citi Handlowego” i Pawła Czaplińskiego, dyrektora ds. instytucjonalnych Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych nt. „Zatrudnienie osób niepełnosprawnych - wymagania i korzyści dla pracodawców”.
W dzisiejszym spotkaniu oprócz przedstawicieli warmińsko-mazurskich organizacji pożytku publicznego, wzięli udział przedsiębiorcy oraz przedstawiciele samorządów i administracji. Wśród uczestników Forum byli m.in. Julian Osiecki, przewodniczący Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego, honorowy patron programu, Jarosław Słoma, członek zarządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego i Halina Zaborowska-Boruch, wiceprezydent Olsztyna.
Projekt „Pomagać innym”, którego częścią było dzisiejsze Forum, zakończy się przewidzianą na marzec 2010 roku kampanią promującą przekazywanie 1% podatku dochodowego na rzecz osób niepełnosprawnych. Organizatorzy postawili sobie za cel wytworzenie trwałego, dobrego zwyczaju regularnego pomagania organizacjom pożytku publicznego - zarówno poprzez przekazywanie materialnego wsparcia, jak i poprzez promocję pożądanych postaw i zachowań czy wolontariat. W programie projektu są zarówno konferencje, fora z udziałem specjalistów i przedstawicieli firm, a także imprezy integracyjne o mniej formalnym charakterze. Działania te mają pomóc w znalezieniu odpowiedzi na jedno z zasadniczych pytań nurtujących dzisiaj społeczeństwo: jak skutecznie pomagać innym?
Projekt „Pomagać innym” współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Z D J Ę C I A
F I L M Y