Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
05:22 23 listopada 2024 Imieniny: Adeli, Felicyty
YouTube
Facebook

szukaj

Newsroom24 Inwestycje, budownictwo
red. | 2009-11-22 18:20 | Rozmiar tekstu: A A A

To trzeba zobaczyć!

Olsztyn24
Otwarcie wystawy pokonkursowej (fot. UW)

W holu Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego można obejrzeć jak za kilka lat wyglądać będzie śródmieście Ełku. W piątek (20.11) nastąpiło tam uroczyste otwarcie wystawy pokonkursowej „BRAMA MAZUR”, której patronował wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski.

Wojewoda objął patronatem wystawę (oglądać ją można do 18 grudnia br) z tego względu, że w wielu miastach naszego województwa, miejsca po koszarach czekają na rewitalizację i adaptację do nowych celów.

Przypomnijmy, że nasze województwo, chociażby ze względu na swój obszar, nasycone jest jak mało które zabytkowymi, średniowiecznym i zespołami staromiejskimi.

Projektowanie w obrębie takich zespołów - a tak jest w przypadku prezentowanej w holu realizacji - wymaga specyficznej wiedzy. Umiejętność wkomponowywania nowych elementów w stare pierzeje i kwartały zabudowy, utrzymanie gabarytów zespołu staromiejskiego, unikanie dominant, którymi przecież dominantami w średniowieczu były wieże kościelne i zamkowe. Utrzymanie rytmiki pierzei ulicznych. Korzystanie z miejscowego budulca, który sprawia, ze architektura ta komponuje się z tradycyjnym bliskim nam krajobrazem. I w percepcji zwykłego obywatela jest ona po prostu nam przyjazna. Prawidłowość tego procesu przede wszystkim zależy od architektów.
R E K L A M A
Władze Ełku przy współpracy ze Stowarzyszeniem Architektów Polskich Oddział w Olsztynie ogłosiły Konkurs pod nazwą „Brama Mazur” na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej i założeń programowych dla zagospodarowania terenu pokoszarowego (w obrębie ulic: Armii Krajowej, E. Orzeszkowej, T. Kościuszki do linii trakcji kolejowej).

Konkurs architektoniczny miał cyt. z regulaminu: „na celu uzyskanie najlepszego rozwiązania programowo - przestrzennego, służącego rewitalizacji tego miejsca i wykreowaniu przestrzeni publicznej o wysokich walorach użytkowych i estetycznych. Tereny powojskowe są jedynym w śródmieściu obszarem wolnym od zabudowy, dającym możliwość ukształtowania przestrzeni w postaci placu rynkowego koncentrującego życie miasta. Urządzenie placu powinno odzwierciedlać zarówno historyczny charakter miasta, jak i współczesne potrzeby (budowa galerii handlowej, która jako najbardziej reprezentacyjna budowla w tym obszarze będzie jego wizytówką) oraz trendy urbanistyczno - architektoniczne. Dużych zmian wymaga również dworzec kolejowy, którego forma nie nadaje mu znaczenia, jakiego można oczekiwać od centralnego położenia i ważnej funkcji. Ełk znalazł się w obszarze budowy linii szybkiej kolei „Rail Baltica”, co dodatkowo dopinguje do opracowania właściwej dla potrzeb i prestiżu miasta bryły i funkcji budynku.

Na ogłoszony konkurs wpłynęło 12 prac z polski i zagranicy. Sąd konkursowy I nagrodę pracy zgłoszona przez firmę ARTCHITECTURE Sp. z .o.o. za proporcję niezwykle spójnego i czytelnego układu funkcjonalno-przestrzennego dla kształtowania założenia urbanistycznego ścisłego centrum miasta Ełk. Na szczególną uwagę jury zasłużyło wyważone i spójne operowanie współczesną formą architektoniczną, nawiązującą zarówno skalą jak użytymi rozwiązaniami materiałowymi do istniejącej zabudowy historycznej. Autorami projektu są: Marek Kubaczka, Jowita Kubaczka, Adam Dąbrowski.

Ponadto przyznano 2. nagrody oraz 2 wyróżnienia.

REKLAMA W OLSZTYN24ico
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.