Naukowcy twierdzą, że za 20 lat nawet co drugi Europejczyk może być alergikiem. Ale co to oznacza i czym tak w ogóle jest alergia?
Alergia to efekt nadwrażliwości. Osoba dotknięta alergią reaguje patologicznie na substancje, które dla człowieka zdrowego nie są szkodliwe (kurz, sierść zwierząt, pyłki roślin, produkty spożywcze i chemiczne). Alergie są ubocznym efektem ucywilizowania świata. W jego wyniku środowisko zanieczyszcza się coraz bardziej. Żywność jest mocno przetwarzana i konserwowana za pomocą substancji chemicznych (konserwantów). Codziennie spotykamy się z nadmierną ilością chemii (zanieczyszczenia przemysłowe, pyłki, związki ulotne, będące efektem spalania gazu i węgla).
Skłonność do alergii (atopię) dziedziczymy. Istnieje nawet 40% prawdopodobieństwa zapadnięcia na tę chorobę dzieci, jeśli jedno z rodziców jest alergikiem. Natomiast jeżeli obydwoje są alergikami, to ryzyko wzrasta nawet do 80%. Na substancje uczulające organizm reaguje stanami zapalnymi dróg oddechowych, skóry, śluzówki lub spojówki oczu.
Co powinno stać się sygnałem ostrzegawczym?
- Wymioty, biegunka, kolka brzuszna, brak apetytu, bóle brzucha, przyrost masy ciała (mogą sygnalizować alergię pokarmową).
- Suchy kaszel (często nasilający się nocą), może być objawem alergii wziewnej. Czasami jest to początek astmy.
Zatkany nos, bezbarwny, wodnisty wyciek z nosa, napadowe kichanie, swędzenie skóry, zapalenie spojówek mogą sygnalizować alergiczny nieżyt nosa lub alergię pokarmową.
- Pokrzywka (swędzące bąble), wypryski (atopowe zapalenie skóry), świąd i suchość skóry to najczęściej są objawy reakcji pokarmowej.
Istnieją również alergeny sezonowe. Z reakcją na nie spotykamy się w okresie pylenia roślin. Najczęściej w okresie wiosenno-letnim. Objawy alergii mogą też wystąpić poza okresem pylenia, jeśli spożywamy produkty zawierające uczulające pyłki (np. miód). Oczywiście o ile na pyłek jesteśmy uczuleni.
Prawdziwą plagą, często początkiem występujących alergii, jest alergia pokarmowa. Produktami uczulającymi mogą być: krowie mleko, jaja kurze, owoce morza, ryby, soja, orzechy, kakao, pszenica, pomidory, groszek, truskawki, cytrusy.
Alergenami mogą także być sztuczne dodatki spożywcze (glutaminian sodu - składnik zup i przypraw sproszkowanych czy kwas benzoesowy, substancje słodzące, barwniki oraz spulchniacze do ciast).
Jeżeli zauważymy wystąpienie objawów, które mogą sugerować alergię, powinniśmy niezwłocznie udać się do alergologa.