Tomasz Głażewski (z prawej)
Do redakcji Olsztyn24 wpłynął e-mail z listem otwartym byłego wiceprezydenta i byłego pełniącego funkcję prezydenta Olsztyna Tomasza Głażewskiego do obecnego prezydenta miasta Piotra Grzymowicza. Ponieważ Tomasz Głażewski zastrzega, że z listem występuje nie jako polityk, lecz jako osoba prywatna, pozwalamy sobie zamieścić list w dziale „Głos Ludu”.
Sz. Pan Piotr Grzymowicz
Prezydent Miasta OlsztynaSzanowny Panie Prezydencie W maju 2009 r. po kilku latach uzgodnień przedstawiciele 37 samorządów, w tym Prezydent Olsztyna, podpisali porozumienie, które ma doprowadzić do zbudowania wspólnego systemu gospodarki odpadami.
Jednym z następnych etapów realizacji porozumienia jest uzyskanie społecznej akceptacji dla budowy zakładu unieszkodliwiania odpadów w Olsztynie. Ale realizacji czego? Z jednej strony ZGOK spółka miejska informuje, że „
Technologia termicznego unieszkodliwiania odpadów oparta będzie o spalanie” z drugiej strony Pan Prezydent w wywiadzie ostatnio udzielonym jednemu z blogów stwierdza „
Ja mogę powiedzieć ze swojej strony, że będę robił wszystko, żeby to nie była spalarnia.”
Kluczowym elementem inwestycji ma być zlokalizowany na terenie Olsztyna zakład unieszkodliwiania odpadów. Jednak pomimo podpisania w maju umowy nie widać starań o przekazanie klarownych i jasnych informacji mieszkańcom Olsztyna o proponowanych miejscach i rodzaju inwestycji jaka będzie realizowana na terenie miasta gdzie wszyscy mieszkamy.
Informacje przygotowane na stronie internetowej przez olsztyński ZGOK pełne są branżowego żargonu „waloryzacja żużli”, „autotermicznie”, „przetworzenie z odzyskiem materiałowym i energetycznym”, które nie zawierają klarownego i zrozumiałego przekazu. Pojawiające się w radio króciutkie spoty reklamowe nawet trudno zapamiętać.
Śmieci, lokalizacja składowisk, spalarni to sprawy budzące wielkie i uzasadnione emocje. W Białymstoku gdzie jak informowały gazety od kilku miesięcy trwała kampania informacyjna i konsultacje społeczne dotyczące budowy spalarni odpadów pojawiły się nawet formy protestu na granicy prawa. Tegoroczne konsultacje z udziałem mieszkańców organizowane w olsztyńskim ratuszu, czy to w sprawie ścieżek rowerowych albo analizy handlu w Olsztynie z udziałem kilkunastu osób pokazują słabość organizacyjną.
Panie Prezydencie. Szybkie przekazanie wszystkim mieszkańcom pełnej i jasnej wiedzy o tej ważnej inwestycji jest konieczne dla wypowiedzenia się w Olsztynian o miejscu i możliwości lokalizacji zakładu unieszkodliwiania odpadów w mieście.
z poważaniem
Tomasz Głażewski
******
Od redakcji
Poprosiliśmy rzecznika prasowego Urzędu Miasta Olsztyna o odniesienie się do listu Tomasza Głażewskiego. Okazało się jednak, że dziś (19.11) prezydent Piotr Grzymowicz przebywa w Warszawie, gdzie prowadzi rozmowy właśnie w sprawach systemu zagospodarowania odpadów komunalnych. Jak poinformowała rzecznik Aneta Szpaderska, prezydent zapewne odniesie się do treści listu po powrocie do Olsztyna.