Magdalena Korowaj (fot. archiwum prywatne)
Pisząc o dworcach odbieram listy od ludzi, którym podobnie jak mnie zależy na adaptacji opuszczonych dworców na nowe cele. Jedną z takich osób jest Magdalena Korowaj, studentka IV roku Wydziału Geodezji i Gospodarki Przestrzennej w Olsztynie. Ta miła dziewczyna podjęła się pisania pracy inżynierskiej na temat adaptacji dworca w Lidzbarku Warmińskim.
- Pomysł narodził się w mojej głowie po wystąpieniu pewnego pana z Oddziału Gospodarowania Nieruchomościami w Olsztynie do studentów naszego wydziału - opowiada Magdalena Korowaj.
- Usłyszeliśmy propozycję, aby w ramach ćwiczeń lub prac dyplomowych wykonać projekty zagospodarowania zamkniętych obiektów należących do PKP, proponując teren stacji w Lidzbarku Warmińskim. Moim zamiarem jest zatem zrobienie tam miejsca, które wypromowałoby to miasto, ściągając turystów. W niedługim czasie mają powstać tam termy, ponadto Lidzbark słynie z zamku, wysokiej bramy, Góry Krzyżowej, czy spotkań kabaretowych, więc myślę, że pomysł, aby w budynku dworca PKP zrobić hotel, będzie trafiony.Dodatkowym elementem wyróżniającym pomysł studentki ma być to, że zamierza ona zaprojektować pokoje hotelowe w wagonach! Z tego co słyszałam, są już takie obiekty w Polsce, na Helu i w Świnoujściu. Ciekawą ofertą może być zatem noc w wagonie urządzonym na przykład w stylu lat 20-stych i możliwość przeniesienia się w inną epokę także w Lidzbarku. Ponadto w budynku dworca będą znajdowały się elementy muzeum kolejnictwa, aby obiekt przypominał o dawnej funkcji, a odwiedzający to miejsce mogli poznać historię rozwoju kolejnictwa na Warmii i Mazurach.
- W mojej pracy chciałabym umieścić historię budynków, które zaadaptowano na inne cele i znakomicie się spisują w, jak to Pani ujęła w swoich publikacjach, „drugim życiu” - mówi mi Magdalena Korowaj, a ja trzymam kciuki za powodzenie takich projektów, nadal apelując o pilną potrzebę zastosowania podobnych rozwiązań.
Zainteresowanych tematem proszę o kontakt przez adres:
redakcja@olsztyn24.com.