Elżbieta Mierzyńska na kolejarskim szlaku (fot. Wiesław Głownia)
Konkurs „Trzeci sektor w mediach” 2009 rozstrzygnięty. Jury konkursu, powołane przez Radę Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyn oraz Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich Oddział w Olsztynie, po rozpatrzeniu 35 prac, zdecydowało przyznać I nagrodę w wysokości 2 tys. zł oraz statuetkę Elżbiecie Mierzyńskiej (członek SDP) oraz dwie równorzędne II nagrody w wysokości 1,5 tys. zł: Wacławowi Brudkowi oraz Andrzejowi Zbigniewowi Brzozowskiemu (członek SDP).
Zgodnie z regulaminem, w konkursie oceniany był całokształt pracy dziennikarskiej w danym roku. Nadesłane materiały oceniono na podstawie następujących kryteriów:
- znaczenie działalności dziennikarskiej na rzecz społeczeństwa obywatelskiego,
- znaczenie twórczości dziennikarskiej dla rozwoju sektora pozarządowego
- promocja idei dobra wspólnego,
- wartość informacyjna, obiektywizm, bezstronność,
- rzetelność w zbieraniu materiału, niezależność sądów dziennikarskich,
- walory edukacyjne.
Kryteria te najbardziej spełniał cykl artykułów Elżbiety Mierzyńskiej „Uratujmy stare dworce”, w którym dziennikarka opisywała również organizacje pozarządowe, które tak jak ona, chcą ratować zabytkowe dworce PKP - Stowarzyszenie Inicjatyw Obywatelskich z Barczewa, Warmińsko-Mazurskie Towarzystwo Miłośników Kolei z Olsztyna, Fundację ADSUM z Żabiego Rogu, Szkołę Podstawową z Sątop.
Elżbieta Mierzyńska w swoich działaniach medialnych pozyskała poparcie wielu stowarzyszeń, dzięki niej, do akcji włączyli się ludzie, którzy do organizacji pozarządowych nie należeli, ale zostali do tej przynależności przez nią zachęceni. Pisząc i wypowiadając się o konieczności ratowania zabytkowych dworców, podkreślała rolę stowarzyszeń.
Przygotowała audycje radiowe - Radio Olsztyn, Radio Planeta FM, brała udział w trzech reportażach TVP, teksty opublikowała w „Olsztyn24 Gazeta On-Line”, w „Posłańcu Warmińskim”. Problemem zainteresowała również parlamentarzystów.
Laureat II nagrody Andrzej Zbigniew Brzozowski rekomendowany był przez redaktora naczelnego Nowego Życia Olsztyna: W oczach jury uznanie zdobyły cykle „Mam marzenie” i „Polskie Zamki Gotyckie”.
Równorzędną II nagrodę przyznano Wacława Brudkowi, twórcy i redaktorowi „Gazety On-Line Olsztyn24", który w portalu umieścił specjalną zakładkę „Trzeci sektor”, a do konkursu zgłosił: Na sesji o trzecim sektorze, Jubileusz Kołodromu, Wystarczy chcieć, Marsz jak krzyk.
Nagrody laureatom zostaną wręczone podczas dorocznego Forum Organizacji Pozarządowych Miasta Olsztyn w dniu 21 listopada o godz. 11.00 w Sali Sesyjnej olsztyńskiego Ratusza, ul. Jana Pawła II 1.
Zapraszam do osobistego pogratulowania nagrodzonym.
Tamara Jesionowska
sekretarz OOSDP