Iławski ratusz (fot. archiwum)
Szpital im. Władysława Biegańskiego w Iławie hucznie obchodzi swoje 50. lecie. Z tej okazji w mieście odbędą się specjalne uroczystości dla byłych i obecnych pracowników, osób zasłużonych dla placówki oraz gości specjalnych.
Obchody 50-lecia Szpitala Powiatowego w Iławie potrwają dwa dni - 12 i 13 listopada. Wśród atrakcji przewidziano występy lokalnych artystów, emisję jubileuszowego filmu o szpitalu oraz pokazy laserowe. Organizacja imprezy możliwa była dzięki wsparciu lokalnej administracji oraz sponsorów: Alliance Medical Sp. z o.o., UHC Sp. z o.o., Diaverum Polska Sp. z o.o., Oddział Okulistyczny Jednego Dnia NZOZ „Twoje Oczy” oraz Centrum Kardiologii Allenort.
Teoretycznie szpital jako instytucja społeczna istniał już w czasach krzyżackich. W XVI wieku budynki dawały schronienie chorym i ubogim. Na sto lat później datowane są pierwsze wzmianki o aptece i sklepie z ziołami w Iławie, które miały pomagać cierpiącym w chorobach. Pierwsi prawdziwi lekarze pojawili się w Iławie II połowie XVIII wieku, ale dopiero wiek XX uznawany jest za okres rozkwitu medycyny.
O ile w okresie międzywojennym Iława dysponowała ograniczonymi możliwościami opieki nad pacjentami, to jednak początek historii Powiatowego Szpitala im. Władysława Biegańskiego datowany jest na 1959 rok, kiedy to do aktualnej jego siedziby przy ulicy Generała Andersa przeniesiono stację pogotowia ratunkowego. Przedtem mieściły się tam wojskowe koszary. W tym samym roku uruchomiony został pierwszy pawilon dla 97 chorych. Natomiast pierwszy wpis w księdze głównej szpitala dotyczy pacjentki oddziału chorób wewnętrznych i datowany jest na 13 lipca 1959 roku.
Ostatnia dekada to wyjątkowo dynamiczny rozwój placówki. Wśród największych inwestycji wymienić należy dobudowę nowej bryły szpitala, termomodernizację placówki, uruchomienie SOR-u, Pracowni Tomografii Komputerowej, nowego bloku operacyjnego i traktu porodowego.
Dokładna historia szpitala opisana została w specjalnej - liczącej 100 stron - jubileuszowej publikacji. Znajdują się w niej archiwalne zdjęcia z czasów niemieckiej okupacji i rządów ludowych, a także wspomnienia pracowników szpitala.
- Miałem dyżur w pogotowiu, dostaliśmy nagłe wezwanie. Na miejscu zastałem mężczyznę z wbitym w klatkę piersiową nożem. Operacja była ciężka i ryzykowna. Po trzech dniach spotkałem pacjenta w szpitalnym klubie, jak zamawiał kawę - o operacji na otwartym sercu opowiada Franciszek Lewandowski, zatrudniony w Iławskim szpitalu od 45 lat. Tę pamiętną, ryzykowną operację ostatniej szansy przeprowadzono 16 marca 1973 roku. W tamtych czasach szpitale rejonowe nie wykonywały takich zabiegów. Placówka w Iławie była pierwsza. Sukces lekarzy szybko obiegł cały kraj, posypały się gratulacje i wyrazy podziwu ze strony lekarzy i specjalistów.
W Iławie od 6 lat wykonywane są badania tomografem komputerowym. Przedtem pacjenci dowożeni byli do Białegostoku, następnie Olsztyna i Elbląga.
- Uruchomienie Pracowni Tomografii Komputerowej dało nam możliwość niezwłocznego, wglądu w struktury mózgowe pacjentów wymagających natychmiastowej pomocy, bez konieczności transportu. Tomografia jako jedyna poza rezonansem magnetycznym umożliwia diagnozowanie guzów, krwawień i innych zmian niedostępnych przy wykorzystaniu innych metod, a to daje ogromne perspektywy prawidłowego leczenia pacjentów. Do chwili obecnej wykonaliśmy ponad 12 000 badań - mówi Robert Zbysław, lek. radiolog, kierownik Pracowni Tomografii Komputerowej.
Motto Szpitala Powiatowego im. Władysława Biegańskiego w Iławie to „Byliśmy, jesteśmy i będziemy dla naszych pacjentów”.